Egy magyar szobrász a prágai kultúrgyárban
A műterem-csere program célja, hogy 35 évnél fiatalabb magyar képzőművészek számára egy-egy kelet-közép-európai országban biztosítsa művészeti pályájuk kibontakozását. A hosszú távra tervezett program 1000 euro összegű ösztöndíjat, valamint szállást, műtermet és kiállítási lehetőséget is biztosít a nyertes magyar pályázók számára. Évente két alkalommal nyílik majd lehetőség a fiatal kortárs művészek számára, hogy két hónapot tölthessenek vendégként a részt vevő országok egyikében. Jövőre egy-egy fiatal magyar művész utazik Csehországba és Romániába. A kezdeményezés a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület szakmai közreműködésével valósul meg, akik részt vesznek a pályázó hazai és külföldi művészek elbírálásában is. A 2012-ben első ízben meghirdetett ösztöndíjra 17 művész pályázott, akik közül a fogadó ország zsűrije a 29 éves Balázs József Tamást választotta ki. Ő jövő év február elejétől március végéig a prágai MEET Factory műtermében dolgozhat.
A MEET Factory kulturális komplexum Prága külvárosi részében egy tágas, korábbi ipari épületben kapott helyet. Az egykor a vasút által használt épületet David Černý, a unióparódiájáról elhíresült cseh szobrász alakította át többfunkciós művészeti központtá, mely ma többek között képzőművészeti, zenei és színházi események otthona. A 2006 óta működő intézmény 5000 négyzetméternyi területén egy nagyméretű galéria, 15 műterem, kávézó, zenei klub és színházi előadásra alkalmas tér is megtalálható.
A célországok között szerepel a későbbiekben Szlovákia, Románia, Ausztria, és Lettország is. A rezidens program minden esetben egy kiállítással zárul, illetve 2012 nyarától - amikor elkészül az AMA-ház állandó kiállítóterme - a Látványtárban megtekinthetőek lesznek majd a csereprogramban résztvevők alkotásai, illetve az Amadeus házban elkészített művek is.
Az Amadeus Művészeti Alapítvány Magyarország legnagyobb magánalapítványa, 1999 óta elkötelezett támogatója a hazai kortárs művészetnek. Hallagatói Programja révén három illetve két hallgatót egy éves ösztöndíjjal támogat a hazai művészeit felsőoktatás két neves intézményében, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen és Pécsi Egyetem Művészei Karán. Ezen felül évente két hallgató juthat térítésmentesen stúdiólakáshoz pályázat útján az Amadeus Diákszállás Program révén. Az alapítvány a pálykezdő programjának keretén belül nagy sikerrel üzemeleteti a 10 művésznek műtermet nyújtó Amadeus Alkotóházat, annak szoborparkjával és könyvtárával, illetve az idei évtől a négy művésznek teret adó kőszobrász műhelyét is. Ezen tevékenységét idén az alapítvány az Union-Amadeus Rezidens Programmal bővítette.
Az Union Biztosító 2009-ben indított komplex kortárs művészeti együttműködési programot az Amadeus Művészeti Alapítvánnyal, a hazai fiatal pályakezdő művészek támogatására. Az együttműködés keretében az Amadeus Alkotóház (AmA Ház) közös működtetése és fenntartása megfelelő alkotói környezetet biztosít az ott dolgozó fiatal festők és szobrászművészek számára, emellett a program része a művészek kiállításokon (Art Fair/Art Market) való megjelenésének támogatása, illetve az 2011-ben elindított rezidens csereprogram.