Új kortárs vásár Bécsben

Viennacontemporary címmel hétvégén rendezik Bécs új kortárs művészeti vásárát, amely a jól bejáratott Viennafairből nőtt ki. Itt azonban kicsit jobban előtérbe kerülhetnek az osztrák galériák mellett a kelet-közép európai országok kortárs galériái, és jobban koncentrálnak a különleges, új látásmódot hozó fiatalokra. A huszonöt országból érkező, kilencvenkilenc résztvevő kiállító közt négy magyart is találunk, az acb, a Deák Erika és a Molnár Ani Galériát, valamint a Chimera Projektet.

Az acb Galéria Kis Róka Csaba legújabb festményeit vitte ki. Ezek csonkított, torzított emberi portrék, melyeket Malevolent Creation címmel szólóstandon mutatnak be a vásár Zone 1 szekciójában, ahol egyéni bemutatók kaptak helyet. A Molnár Ani Galéria a „Reflections" szekcióban Cseke Szilárd velencei biennále résztvevőnk mellett Mayer Éva és Mátyási Péter munkáit mutatja be. A kiállított művek a városi környezetre fókuszálnak, az urbánus szerkezetek, struktúrák szépségét és emberközeliségét keresik.

A vásár "Cinema" szekciójának keretében egy videomunkákból álló válogatást is bemutatnak, Cseke Szilárd a "Spaces" című munkáját. A Deák Erika Galéria Alexander Tineitől és Szűcs Attilától vitt ki rajzokat és festményeket, valamint a belga Johan Tahon néhány szobrát. A Chimera Projekt a hetvenes-nyolcvanas évek neovantgard konceptművészetének jeles hazai alakját, Perneczky Gézát mutatja be.

Kis Róka Csaba festménye
Kis Róka Csaba Öntemetés című festményét 1500 euróért kínálják.

A Viennafairekhez képest most kevesebb a magyar résztvevő, ami köszönhető egyrészt a magasabb standfoglalási díjnak és a kihegyezettebb szűrési szempontoknak is. A galériák szerint azonban megéri a részvétel, mert az izgalmasabb látnivaló, nagyobb gyűjtői kört is vonz. Egyébként a galériások szerint az utóbbi négy évben, amióta a Viennafair orosz tulajdonba került, már ott is érezhető volt a koncepcióváltás.

Addig kevés hozadéka volt a bécsi részvételnek, de az akkor érkezett új vezetés új alapokra helyezte a vásár és a galériák együttműködését, érezhetően fontossá vált a szervezők számára, hogy a kiállító külföldi galériák elégedetten távozzanak. „Azóta mind szakmailag, mind kereskedelmileg megtérülni látszik a részünkről befektetett pénz és energia"- mondják az acb Galériánál. És nemcsak vásárlásokról van szó, hanem olyan eredményekről is, mint például a tavalyi vásáron kiállított Várnai Gyula meghívása Mariborba, ahol idén novemberben a Kibla nevű nonprofit kortárs művészeti intézményben 2000 m2-en mutatkozik be.

A Viennacontemporary mellett azonban továbbra is megmaradt a Viennafair, kicsit klasszikusabb kínálattal. Ezt idén október 8. és 11. között rendezik, ugyanakkor, mint a budapesti Art Marketet, amelynek így immár két versenytársa is lesz a művészeti vásárok tekintetében a közép-európai régióban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.