Csakis kortárs művészet
Pénteken indul a Cafe Budapest, ahol a színház-zene-tánc mellett olyan programok is várják a kortárs művészek iránt érdeklődőket, mint az I. Országos Slam Poetry Bajnokság a Trafóban (utána a helyezettek a Slammer Solo programban is bemutatkozhatnak), virtuális épületfestő verseny és a kortárs galériák éjszakája. További érdekesség a Budapest Jazz Clubbal közös Jazzmaraton, ahol a legtehetségesebb magyar muzsikusok közül jó páran lépnek színpadra: Tzumo és a Snétberger Zenei Tehetség Központ növendékei, Harcsa Veronika a gitáros Gyémánt Bálinttal, a Hybrid trió, majd Szakcsi Lakatos Béla és vendégei, végül Váczi Eszter és a kvartett.
Látható, hallható Sáry László és fia, Sáry Bánk közös szerzői estje, a Barabás Lőrinc Quartet, valamint Micheller Myrtill és Pintér Tibor fellépése.
Nagy dobásnak számít a (műfaji és stílus) határokat bontogató Hidden Orchestra koncertje az A38 hajón. A dzsessz, a rock, a hiphop, a drum 'n' bass, digitális csűrdöngölők és a klasszikus komolyzene speciális egyvelegét kapják a nézők. Az edinburgh-i elektroakusztikus formáció – élőben két dobossal – a hangulatról hangulatra barangoló, filmszerű zenei utazások egyik neves kortárs művelője. Zenéjükről azt írták: rejtelmes utazás a fül segítségével.
Kiválónak ígérkező programként tartjuk számon az Akváriumban fellépő Balanescu Quartet koncertjét. A román, világszerte ismert hegedűvirtuóz kortárs crossoverben jeleskedő kvartettjének karrierje 1987 óta töretlen.
A színházi programok közül a Versek szódával! Költők másképp – rendhagyó irodalmi sorozat új részeit ajánljuk, az elsőt Kiss Judit Ágnessel és vendégeivel, a következőt Végh Attilával és meghívottjaival. A Magyar Írószövetséggel közös program szerkesztője, játékvezetője: Szentmártoni János, aki azt ígéri, a Thália Színház színpadán most se hagyományos író-olvasó találkozóra számítsanak, akik jegyet vesznek. Ugyancsak a Tháliában mutatják be Garaczi László zenés játékát, az EMKE – volt egyszer egy kávéház címűt, Bagó Bertalan rendezésében, Cserhalmi Györggyel a főszerepben.
A mozgásszínház és a klasszikus teátrumi hagyomány találkozik a Horváth Csaba rendezte Peer Gynt című előadásban, amely a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház és a Forte Társulat koprodukciója.
A különlegességek között említhetjük a dán Hotel Pro Forma War Sum Up című előadását, amely a Nemzeti Színházban megy majd. A vizuális színjátszás úttörőjének számító együttes a háború természetrajzát állítja színpadra. Mint az ajánlóból kiderül: a japán nó színház hagyományait fejleszti kortárs operává a társulat és a Lett Nemzeti Opera közös előadása.
Mivel a táncot a világért sem felednénk, mazsoláztunk innen is. Kávéházi Tánckommandó, ez a műfaji meghatározása a Csendes Létterem elnevezésű helyen látható produkcióknak, amelyben Hód Adrienn (Hodworks) munkája, a Közösségi forma, a ZADAM társulattól a Pixel Project, valamint Ladjánszki Mártától és az L1-től a Duo.
Mielőtt felsorolnánk az összes programot, még egy táncot ajánlunk, méghozzá az ausztrál kortárs tánc nagykövetének tartott Chunky Move társulat Glow című produkcióját. Mint a Trafó ajánlójában szerepel: a 21. század a táncban is megnyilvánul, az interaktív videotechnikának, a táncosok legfinomabb rezdüléseire is reagáló szoftvereknek köszönhetően ugyanis nincs két egyforma előadás. Az ausztrál társulat különös előadása szó szerint rávilágít a modern létezés szépségeire és rémségeire.
A fesztiválnak egyébként önálló bárja is lesz budapEST BÁR néven, főhadiszállása az Erzsébet tér. Itt az italok mellé ingyenes miniperformanszokat és koncerteket is kapunk.