Romagyilkosságok - szóról szóra
Tavaly mindössze háromszor adták a Szóról szóra című produkciót Trafóban, ezt idén újra műsorára veszi a kortárs művészetek háza. Az előadás készítői, a Lengyel Anna vezette PanoDráma csapata elutaztak Tatárszentgyörgyre, Nyíradony-Tamásipusztára, és helyettünk is beszélgettek az ottaniakkal, lejegyezték, amit mondtak, hogy aztán mindez szó szerint elhangozzon a színpadon. Verbatim színházat csináltak, ami annyit tesz: szó szerint. Nem változtattak semmit a szavakon, a történteken, a hangsúlyokon, a krákogásokon, a jajdulásokon, csak egymás mellé helyezték, amit összetartozónak-tartalmasabbnak véltek együtt, mint külön-külön. A módszer lényege épp az, hogy a valóságot lássuk a színházban.
Az első dokudarab a német Peter Weiss nevéhez kötődik – az Auschwitz-perről. Maga a műfaj a kilencvenes években terjedt el Európában, azóta is alkalmazzák történeti- vagy kortárs probléma vizsgálatára egyaránt. Magyarországon a Szóról szóra volt az első verbatim színházi előadás, amely egy lehetséges eszköz arra, hogy a színház ne szakadjon el végképp a valóságtól.
A PanoDráma előadása – amelyben Bánki Gergely, Feuer Yvette, Hárs Anna, Orsós Róbert, Ördög Tamás, Schermann Márta, Szamosi Zsófia és Urbanovits Krisztina játszik –az előadás kreatív producere, Lengyel Anna koncepciója alapján készült.
Az idei előadásokra tíztagúnál nagyobb csoportoknak kedvezményes jegy jár: darabja ötszáz forint.