Colours Fesztivál: Öt hétvégényi színkavalkád
Az Odeon Video Kft. És a Budapest Film Zrt. szervezésében megvalósuló kulturális programsorozat témája, ahogy legutóbb, 2012-ben, úgy most is a bevándorlás, illetve a beilleszkedés, a célja pedig, hogy némileg közelítse a többségi társadalom tagjaihoz a hazánkban élő bevándorlókat. Vagy fordítva. Mindehhez nem szájbarágós példabeszédeket kínálnak a szervezők, nem is a sokszínűség üdvös voltáról papoló, az embert kiskölöknek tekintő megmondókat – hanem beszélgetéseket, koncerteket, ételkóstolókat, kiállításokat, és persze filmvetítéseket.
A január 18-tól február 16-ig, öt hétvégén át tartó fesztivál egyik koordinátora, Barta Edit a NOL-nak elmondta: a Colours egyik különlegessége, hogy - a 2012-es első etappal ellentétben – most számos olyan filmet is megnézhetnek az érdeklődők a Kino Caféban (korábban: Kino Mozi, a Vígszínház mellett), amelyeket korábban még nem nem vetített magyar mozi. Rögtön a nyitófilm is ilyen: a Once Upon a Time in Anatolia című török dráma, bár 2011-ben elvitte a Cannes-i filmfesztivál nagydíját, eddig nem került be a magyar forgalmazási gépezetbe. (A fesztivál teljes filmlistája elérhető a www.coloursfestival.hu oldalon, illetve a Colours Facebook-oldalán.)
A fesztiválnyitó mostani hétvége után január 25-26-án török, február 1-2-án orosz, 8-9-én iráni, végül 15-16-án ex-jugoszláv víkend lesz a Kino Caféban. (Utóbbi keretében levetítik Dusan Makavejev W. R., az organizmus misztériuma című, jugoszláviában sokáig betiltott filmjét is, mely miatt a rendező hazája elhagyására kényszerült.)
S hogy milyen szempontok alapján válogatták a program fő koordinátorai, vagyis Tóth Hajnalka, Borsos Erika és Barta Edit a bemutatandó mozikat? Amellett, hogy ezek a filmek illeszkednek a fesztivál főtémájához, a migrációhoz, a multikulturalizmushoz, Barta elmondása szerint a műfaji sokszínűségre is figyeltek, vagyis a dokumentumfilmek mellett számos játékfilm is látható majd, és az idén először rövidfilmek is bekerültek a programba a Dazoo - World of Shorts program jóvoltából.
Fontos szempont volt ezen túl, hogy többnyire kortárs filmekről legyen szó, melyeket vagy egyáltalán nem, vagy csak rövid ideig láthattak a magyar nézők néhány artmoziban. Olyan filmeket kerestek tehát, amelyek az adott társadalmak jelenidejű problémáival, aktuális kérdéseivel foglalkoznak.
A Colurs beszélgetései nem kizárólag a filmekről szólnak majd. Most vasárnap például az Európai unió és Magyarország migrációs politikájáról lesz szó, Kovács András (Menedék Egyesület), Melegh Attila szocio lógus és Molnár Tamás, a Belügyminisztérium munkatársának részvételével. Lesznek azért könnyedebb beszélgetések is, ígéri Barta Edit, a tematikus hétvégék során például a fesztiválozók többször találkozhatnak majd migránsokkal. „Közösségi teret próbálunk teremteni, amelyben a többségi társadalom tagjai megismerkedhetnek a bevándorlókkal. Ezek a találkozások nagyon fontosak, hiszen azt gondoljuk, hogy a migránsokkal kapcsolatos előítéletek, félelmek sokszor éppen az információhiányból erednek”, így Barta Edit.
Bár a Colurs hivatalosan csak szombaton indul, már péntek este sem maradunk a fesztiválhoz köthető program nélkül: este hatkor a paulay Ede utcai Casati Art Corner Galériában nyílik meg az Art in Fusion in Colours című kiállítás, amely hazánkban élő külföldi művészek, első körben, február 1-ig Yusuke Fukui, Jahan Matboo, majd pedig február 4-től 165-ig Gaya Arutyunyan, Bazil Duliskovich és Yan Yeresko alkotásait mutatja be. (Negyedikén egyébként a kiállítás kurátora, Adele Eisenstein beszélget a kiállító művészekkel.) Az orosz hétvégén a Wattican Punk Balett, az ex-jugoszláv hétvégén pedig az Alba Hyseni Project zenél majd.
A fesztivál összes programja ingyenesen látogatható, köszönhetően az Európai Unió Európai Integrációs Alapjának, mely oktatási, kulturális és civil projekteket támogat kontinens-szerte. Mivel azonban a Kino befogadóképessége erősen limitált, a vetítéseken való részvétel regisztrációhoz kötött – ezt a Colours weboldalán tehetik meg az érdeklődők.