Claudio Magris lesz a könyvfesztivál díszvendége
Európa északi és déli felének irodalma, kultúrája találkozik Budapesten az április 19-től 22-ig tartó XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon – jelentették be a rendezvénysorozat szervezői a budai Millenáris Parkban. Díszvendégek lesznek az északi országokból érkező – jelesül skandináv és finnországi – írók, kiadók; valamint az olasz Claudio Magris, akinek több, már magyarul is megjelent könyve közül a Dunáról szóló a közép-európai együttműködés és kulturális kapcsolatok gyakran használt, idézett kulcsműve.
Magris friss előszót írt ehhez a most újra megjelenő regényéhez - az Európa és a Libri Kiadó más köteteit is kihozza most -, melyekhez társulnak az északi szerzők műveit közreadó fordítások. Összesen tizennégy hazai könyvműhely köszönti saját kötettel a magyar fővárosba érkező 20-30 íróvendég többségét. A Budapesten működő külföldi kultúrintézetekkel összefogva idén is megrendezik az európai elsőkönyvesek fesztiválját, amelyen évről-évre bemutatkoznak a legtehetségesebb fiatal szerzők – Magyarországot Geröcs Péter képviseli.
A Millenáris Parkban reprezentatív díszvendég standot állítanak fel az északi országok, de a fesztiválon jelen lesz Románia, Oroszország, Szaúd-Arábia, Kína, Spanyolország, Szlovákia, Olaszország, Brazília és Németország könyvkiadása is (az utóbbi a Frankfurti Könyvvásár és a pesti Goethe Intézet közös szervezésében). A hazai és határon túli magyar irodalmat közel félezer vendég képviseli. A nyitó napon Claudio Magris Budapest Nagydíjat vesz át Tarlós István főpolgármestertől.
Claudio Magris (1939-) a torinói egyetem német szakán szerzett diplomát 1962-ben, majd 1970 és 1978 között ugyanitt tanított. 1978-tól a trieszti egyetem tanára, emellett a Corriere della Sera publicistája. 1963-ban jelent meg első munkája, A Habsburg-mítosz az osztrák irodalomban címmel. Műveiben kiemelten foglalkozik Németországgal, Közép-Európával és hazájával. Fő művének a Duna c. esszéregényt tekintik. 2001-ben Erasmus-díjat kapott, 2004-ben az Asztúria Hercege-díjjal tüntették ki, 2006-ban az osztrák Állami díj az európai irodalomért elnevezésű kitüntetéssel jutalmazták. A 2009-es frankfurti könyvvásáron ő kapta a német könyvszakma Békedíját. (Wikipédia)