Cézanne mellett Uecker

A neves kortárs német képzőművész, Günther Uecker pályafutásának utóbbi mintegy ötven évét tekinti át a Szépművészeti Múzeum péntektől látogatható, Képpé formált anyag című kamarakiállítása.

Günther Uecker régi barátja Magyarországnak és a múzeumnak, először 1977-ben állított ki itt - emlékeztetett a tárlat csütörtöki sajtóbemutatóján a Szépművészeti főigazgatója. Baán László hozzátette, hogy Uecker meghívásának ötlete a tavalyi Művészet a tavon - Art on Lake című szabadtéri kiállítás során vetődött fel, amelyen a német művész is szerepelt Víz-vitorla című munkájával, ahogy a 2012 tavaszi St. Gallen-i kalandok című tárlaton is részt vett papírmunkáival.

Alexander Tolnay kurátor arra a ritkaságnak számító jelenségre hívta fel a figyelmet, hogy a 82 éves művész még ma is saját kezével hozza létre munkáit, holott már általánosnak számít az asszisztensek bevonása.

Günther Uecker gyermekként átélte a nácizmus és a háború borzalmait, majd fiatalon a születő NDK-ban kezdte tanulmányait, melyeket azonban már Nyugat-Németországban fejezett be. Munkásságát az ötvenes években kezdte, amikor a fiatal művészek, az új generáció a korábbi évtizedek keserű emlékei után a nulláról akart elindulni - idézte fel a művészettörténész.

A művész 1955-56 körül használta először művein a szöget, amely azóta szinte védjegyévé vált. Kézműves műtárgyainak jellemző anyagai emellett a - talán a falusi gyermekkorból eredeztethető - természetes anyagok, mint a fa, a kő, a föld vagy a hamu. Látásmódjáról összességében el lehet mondani, hogy inkább kibővült, mintsem fejlődött volna, ugyanazokat az alapgondolatokat követi egyre nagyobb rálátással - jellemezte Alexander Tolnay Uecker munkásságát.

A Szépművészeti kamaratárlata 25 főművet vonultat fel az 1964 és 2011 közötti időszakból. Uecker egyik késői munkája, a kiállítótér végében elhelyezett 2006-os Fekete eső a hirosimai atomtámadás utáni természeti jelenségre utal. Az óriási léptékű munka ötlete nem Japánban, hanem Kínában születetett, ahol Uecker tapasztalatai szerint a kapitalizmus egy sajátos formája rombolja éppen egy ősi kultúra értékeit.

Bódi Kinga társkurátor Uecker filmes munkásságáról szólva megjegyezte: a német művész 1961-től máig összesen 45 kísérleti filmet készített; ezekben elsősorban a vizuális kísérletezés érdekelte, leginkább az, miként lehet megjeleníteni a mozgást.

Günther Uecker a sajtóvezetésen bevallotta, hogy a tárlat számára is meglepetést jelent, ő maga szintén újfajta betekintést kapott saját munkásságába, hiszen a kiállítás kontextusában más megközelítést kapnak az ott látható művek.

A német alkotó kamaratárlata 2013. március 10-ig látható a Szépművészeti Múzeum Dór Csarnokában.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.