Buch Wien: Gyerekek, könyv, háború

A 34 ezer látogatót vonzó Bécsi Könyvvásáron újra helyet kapott a Donau Lounge, a Duna-térség országainak kulturális platformja.

Rengeteg könyv és rengeteg gyerek - úgy látszik, ez már a Bécsi Könyvvásár védjegyévé vált. A könyvek sokaságán nyilván nem érdemes meglepődni, és most már a gyerekekén sem, hiszen Bécsben évek óta presztízst csinálnak a tanárok abból, hogy kivigyék osztályukat a seregszemle valamelyik napjára, így népszerűsítendő az olvasást. Hat éve költözött ki a belvárosból a vásárközpontba az eseménysorozat, előtte a városházán afféle családi könyvnapok keretében ismertették meg a kiadók az olvasókat, gyerekeket és felnőtteket egyaránt az új kiadványokkal. A korábbi és a mostani felhozatal azonban össze sem hasonlítható. Most tíz ország több mint háromszáz kiállítója-szerzője van jelen. Jöttek például lengyel, svájci, svéd, német, cseh, szlovák, iráni, magyar kiadók - és még a tavalyinál is tekintélyesebb standdal van jelen Szaúd-Arábia. A gyerekeket külön foglalkoztató pavilonok várják, egész nap akad olvasni és játszani való, míg a felnőttek a különböző színpadokon folyó pódiumbeszélgetéseket hallgatják, esetleg a gasztrosarokban kóstolnak - miként mi tettük a Bereznay Tamás most németül is megjelent szakácskönyvének receptjei alapján készült vaddisznólevessel és hortobágyi palacsintával.

Maja Grosinic és Davor Ivankovacs a bécsi könyvvásár színpadán
Maja Grosinic (moderátor+fordító) és Davor Ivankovacs (író)

Tavaly kapott először helyet a Buch Wienen a Duna menti népek kultúráját, történetét és irodalmát bemutató Donau Lounge, melynek színpadán az idei könyvvásár alatt tizenegy országot huszonnégy programon 49 szerző-kiadó képvisel, 15 kooperációs partner, intézmény együttműködésével. Ezt Méhes Mártontól, a Bécsi Collegium Hungaricum igazgatójától tudjuk, akinek intézménye volt a Donau Lounge ötletgazdája. A tavalyihoz képest több programot kínál az idén a Duna-sarok, de nem csak ez számít eredménynek, hanem hogy az elmúlt egy évben a Donau Lounge több külföldi könyvvásáron is pavilont állíthatott: Marosvásárhely és Lemberg után jövőre pedig talán a román fővárosban rendezett nemzetközi könyvfesztiválon is megmutathatja magát a régió kulturális platformja. Méhes szerint amúgy nem is a folyamatos növekedés a lényeg, hanem az értelmezhetőség és a párbeszéd. A könyvvásáron mások mellett Buda György, Darvasi László, Kemény István, Schein Gábor és Spiró György képviseli hazánkat.

A Buch Wien egyik központi témája az első világháború jövőre esedékes századik évfordulója, amolyan előkészítő jelleggel. Jövőre már élesbe fordul a dolog, Méhes szerint fontos, hogy a Donau Lounge-on belül beszéljenek a régi országainak képviselői a saját hazájuk viszonyáról az első világháborúval, hogy a megannyi különböző narratívát kölcsönösen megismerjék.

A terep bizonyos mértékig már előkészítettnek tekinthető, hiszen mint Inge Kraluppertől megtudtuk, a Buch Wienen a német nyelvű irodalom mellett mindig is jelen volt a közép-kelet európai irodalom is. Az ügyvezető igazgatója elmondta, évente 34 ezren érkeznek a vásárra. Ennek fényében azt hihetnénk, felesleges volt a négynapos seregszemlét megnyitó Sybille Lewitscharoff aggodalma, aki a könyv jövőjéről szólva az Amazon gyakorlatát kárhoztatta: az internetes könyváruházat működtető óriáscég tönkreteszi a kis sarki könyvesboltokat, de a kiadókra is veszélyes. Csakhogy a vásári forgatag csalóka lehet: Ausztriában már minden ötödik könyv a weben keresztül talál gazdára, e piacon pedig vitathatatlanul az Amazon a legerősebb szereplő. Az idei Büchner-díjas író beszédét felidézve Inge Kralupper elmondta: nagyon fontos, hogy a helyi könyvesboltok életben maradjanak, s nemcsak hangulati okok miatt, hanem mert ezek a kisebb szereplők garantáltan Ausztriában fizetik meg a vonatkozó adókat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.