Bodor drámája a Kossuth Rádióban
Bodor Béla alkotása a Magyar Rádió drámapályázatára érkezett, műfaji megjelölése pedig: verses tragédia egy szünettel, valamint azon innen és túl. A forma pedig? A jambikus lejtésű dialógusokat olykor szonettként megszólaló, nem ritkán ironikus életbölcseletek tarkítják. Úgy bodorbélásan. A Teremté őket férfiaknak és asszonyoknak célja, hogy a magyar közbeszédben mindmáig kibeszéletlen témákat áttételesen, metaforikusan, mindemellett természetesen érthetően ábrázolja.
Bodor azt szerette volna, hogy művének két narrátora Vallai Péter és Völgyi Tóth Zsuzsa legyen – ők vezetik végig a rádióhallgatókat a Gyabronka József játszotta Shammy életén, aki egyébként mesterszakács, afféle gasztroceleb. Shammy a születésnapjára készül – a parti tetőfokán azonban egyszer csak faképnél hagyja a felesége
Nem csoda, hogy az amúgy is obligát ivászat csúnya másnapba fordul, amikor is szakácsunk „belegyalogol” egy szivárványnapi tüntetésbe, és az ahhoz tartozó ellentüntetésbe is persze. Elmenekül. Képbe kerül a római idegenlégió is. A szürreális dimenziókban bóklászva Shammy nem kis teológiai és politológiai dilemmákkal találja magát szemben, és hát mi tagadás: elveszíti mindenét. Ezután találkozik Lázár Katival: az „Öreg hölgy cekkerrel” a káoszban elkobzott kétszáz tojását kutatja.
Bodor Béla művét Sebők Borbála ültette át a rádió nyelvére, a dráma zenéjét Szemenyei János írta, a zeneszerző munkatársa Mészáros László volt. A hangmérnöki teendőket Liszkai Károly látta el. A dramaturg Cseicsner Otília, a rendező munkatársa pedig Kálmán János volt. A Teremté őket férfiaknak és asszonyoknak című darabot Tóth Miklós rendezte. A premierrel a Rádiószínház a tavaly elhunyt művész emléke előtt hajt fejet.
Bodor Béla írásai itt olvashatók. Meg itt.