Kiderült, hogy besúgó volt, bezárták az emlékkiállítását
Kutasi Kovácsról március 20-án nyílt kiállítás a Laczkó Dezső Múzeumban Veszprém, Amerika, indiánok címmel. Részletesen végigkövette és bemutatta életútját – veszprémi, németországi, dél-amerikai, londoni éveit és munkásságát. A tárlatban többek között megjelent enteriőr formájában londoni dolgozószobája, és látható volt indián tárgygyűjteményének jelentős része is.
Kutasi Kovács Lajos Laczkó Dezső Múzeum |
Mint a múzeum sajtóanyagából megtudhattuk, Kutasi kiemelkedő érdeklődéssel tanulmányozta az amerikai kontinens és az őslakosság történetét és néprajzát is. 1965-ben részt vett egy dél-amerikai régészeti feltáráson, 1974 és 1989 között nagyobb tanulmányutakat tett Észak- és Dél-Amerikában. 1972 óta rendszeresen jelentek meg könyvei, tanulmányai Magyarországon, sokat publikált az Új Horizont című folyóiratban. 1992-ben Veszprém Város Emlékérem kitüntetést kapott szülővárosától. 1995-ben az útirajz-irodalomban kifejtett kimagasló munkásságáért a Magyar Földrajzi Társaság neki ítélte a Teleki Sámuel-érmet.
Néprajzi gyűjteménye az érdi Magyar Földrajzi Múzeumot gazdagítja, kéziratai és egyéb irodalmi dokumentumai pedig a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumba kerültek. A veszprémi emlékkiállítás az eredeti tervek szerint egy hét múlva zárt volna.