Bartókból ne csináljanak lábtörlőt
A szőnyeg ellen - ez korábbi cikkünkből kiderül - volt már tiltakozás. Akkor a Habsburg-birodalom 1848-as térképének megjelenítése ellen emeltek kifogást osztrák és szlovák EP-képviselők. A szőnyeg Pápai Lívia Ferenczy Noémi-díjas textilművész elképzelései alapján született, s a magyar kultúrtörténet kiemelkedő pillanatait jeleníti meg. Mint Lengyel Roland, a Hungarofest kreatív tanácsadója akkor elmondta, maguk is számítottak például olyan kifogásokra, mint hogy illendő-e a Szent László királyt ábrázoló hermán lépkedni?
Mint azt Vásárhelyi Gábor a Hungarofest Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának, Kálomista Gábornak írt, lapunknak is eljuttatott tiltakozó levelében kifejti, nagyon visszatetsző, sőt megalázó az, hogy a magyar kultúra jelképein bárki is a cipőjét illesse. Sem a Magyar Szent Koronát, sem a magyar királyokat, sem egyéb, számunkra evidens jelképeket nem szoktuk lábtörlőnek használni. Sajnos egyes értékek miatt, jogtulajdonos híján, nem léphet fel senki.
Az örökös felhívja a figyelmet, hogy Bartók Béla művei szerzői jogvédelem alatt állnak, a műveivel való minden nemű megjelenés, reklámozás a jogtulajdonos engedélyéhez kötött. A Hungarofest, mint magyar cég, a magyarországi jogtulajdonos engedélyét szükséges beszerezze, de mint brüsszeli kiállító, szükséges a brüsszeli Bartók jogtulajdonos, azaz Bartók Péter engedélyének a beszerzése is.
Vásárhelyi Gábor 24 órát adott arra, hogy a plakátot és minden egyéb Bartók Béla nevét, művét, annak címét, vagy arra való utalást tüntessenek el az általa „kultúrtörténeti szörny-nyeg"-nek nevezett műtárgyról, különben jogi lépéseket tesz
Vásárhelyi Gábor, Bartók Béla távoli rokona már több alkalommal letiltotta Bartók műveinek formabontó feldolgozásait. Például 2005-ben megtiltotta, hogy Alföldi Róbert rendezésében tovább játsszák A kékszakállú herceg várát a miskolci operafesztiválon. Majd 2006-ban Bartók Bála születésének 125. évfordulóján A csodálatos mandarin operaházi és a Bozsik Yvette-rendezte Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című opusz trafóbeli rendezését tiltotta le. A Bartók-jogok 2015-ben évülnek el.
Ez egy plakát
A rendezvényt szervező Hungarofest a tiltakozásra reagálva közölte: a kifogásolt darab egy 1918-ban készült operaházi hirdetés plakátja, a fotó az Országos Széchényi Könyvtár engedélyével készült, nem Bartók Béla által készített mű, ezért Bartók Béla magyarországi örökösét szerzői jogi védelem sem illetheti meg ennek kapcsán.