Babitsot ünnepli Szekszárd

Szobor-újraállítással, kiállítással, előadóesttel és iskolai programokkal emlékeznek Babits Mihály születésének 130. évfordulójára Szekszárdon.

Az évforduló alkalmából délelőtt ismét felállítják, ezúttal a költőről elnevezett kulturális központban Babits mellszobrát, Farkas Pál alkotását. A kő- és bronzplasztika - amely az 1980-as években a Wosinsky Mór Megyei Múzeumnak készült, majd átalakítások miatt raktárban helyezték el - a művész megfogalmazása szerint az alkotás pillanatát ragadja meg a tudós költő mozdulatában.

Az Illyés Gyula Megyei Könyvtár kamarakiállítással tiszteleg a költő előtt, a tárlat a közgyűjteményben őrzött mintegy négyszáz Babits-kötetből, illetve a róla szóló szakirodalomból ad ízelítőt. A Művészetek Házában 18 órakor a Jónás könyvét rendhagyó feldolgozásban tolmácsolja Orbán György előadó- és Lozsányi Tamás orgonaművész. Az összeállításban Babits műve mások mellett Louis Vierne, Cesar Franck és Petr Eben modern orgonaműveivel együtt szólal meg.

A Wosinsky Mór Megyei Múzeumban jelenleg is látható a Babits család három fotóalbuma, amelyek Buda Attila irodalomtörténésznek köszönhetően kerültek Szekszárdra - mondta Lovas Csilla, a Babits Mihály Emlékház vezetője. Az albumok, amelyeket a hónap műtárgyaként mutat be a múzeum, több mint kétszáz családi fényképet tartalmaznak a 19. század végétől az 1930-as évekig terjedő időszakból.

Kelevéz Ágnes irodalomtörténész, aki a jubileumi rendezvények sorában a Babits-házban Babits és a képzőművészet kapcsolatáról tart előadást, az MTI-nek elmondta, hogy jelenleg két műhelyben folyik Babits-kutatás: a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen Sipos Lajos, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézetében Láng József vezetésével.

Folyamatban van Babits esszéinek, tanulmányainak, kisprózai műveinek, novelláinak kiadása, amelyeknek megjelentek első kötetei. A Halálfiai, a Kártyavár, a Gólyakalifa, az Elza pilóta kritikai kiadása már korábban napvilágot látott, akárcsak a költő életrajzi kronológiájának első két kötete, amely 1914-ig tartalmazza Babits életútját, és előkészületben van Babits verseinek kritikai kiadása is.

Szedán és csütörtökön iskolai programokkal, versmondóversennyel és előadással folytatódik az emlékprogram Szekszárdon. Pénteken Babits-emlékhelyeket koszorúznak a Babits Mihály Általános Iskola diákjai, déután pedig vetélkedőt rendeznek a költő életművéből.

Farkas Pál szobrászművész és alkotása, Babits Mihály mellszobra Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központban
Szekszárd, 2013. november 26. Farkas Pál szobrászművész és alkotása, Babits Mihály mellszobra Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központban 2013. november 26-án. A szobrot a költő születésének 130. évfordulója alkalmából avatták fel. MTI Fotó: Kiss Dániel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.