Az organikustól a fényművészetig - Kortárs magyar kiállítás Indiában
Csáji Attila, a kiállítás kurátora, a koncepció kidolgozója, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke az MTI-nek elmondta: az elmúlt 30-40 év munkáiból úgy válogatta össze a 80 műtárgyat, hogy figyelembe vette az indiai partner kívánságát, így fényműveket is kiállítanak, ilyen alkotásokból ugyanis még soha nem volt tárlat Indiában.
A kurátor felidézte, hogy a kiállítás tagolása sokrétű, de két alappillére van: az organikus rész és a fényművészeti - a tudomány és a technika, valamint a művészet kapcsolatára épülő egység. A kiállított művek a kortárs magyar képzőművészet tematikus metszetét és nem történeti áttekintését adják. A tárlat bemutatja a hagyományok katalizáló erejére épülő organikus művészetet és az opto-elektronikai és mediális forradalom mentén létrejött fényművészeti törekvéseket.
Csáji Attila példaként hozta fel az organikus építészetre Makovecz Imre munkásságát, a geometrikus stílusra Konok Tamás műveit. De láthatók non-figuratív alkotások, például Farkas Ádám szobrai, Srammel Imre figurális plasztikái, Gyulai Líviusz és Orosz István grafikái, Szemadám György festményei, Aknay János festett angyalai vagy Haris László konceptuális fotósorozata.
A fényművészek között vannak Mattis-Teutsch Waldemár brassói, T. Bortnyik Éva és Tubák Csaba bécsi, Mengyán András és Csáji Attila budapesti művész fény- és hologram-alkotásai.
A mumbai kiállítást, amelynek megnyitóján Orosz Zoltán harmonikaművész fog zenélni, december 5-ig lehet megtekinteni, majd az anyag Bengaluruba (Bangalore) megy, ahol szintén a National Gallery of Modern Artban állítják ki december 17-től egészen 2014. január 12-ig - jegyezte meg Csáji Attila.
Bengaluru hat és fél millió lakosával India 3. legnagyobb városa, a déli Karnátaka állam központja és India Szilícium-völgyének is nevezik fejlett informatikai ipara miatt.