Az inspiráló medvék
Egy medvekutató feljegyzéseiben olvashatjuk: „Az elképzelt medve és a valóságos medve között nincs is olyan nagy különbség. Minden attól függ, hogy mire is akarja az ember használni az állatot, pontosabban miért van szüksége az állatra. Így aztán az elképzelt medve és a valóságos medve egyaránt lehetséges medve, és ezen a ponton mosódnak el a különbségek.” Vagy mégsem? Kiderül azon a két esten, amelyet Kelemen Károly medvéi inspiráltak, és amelyen a medvékkel és radírokkal különös barátságban álló írók a vendégek, András László és Németh Gábor. Az írókat Szegő János kérdezi, a zene pedig Darvas Kristófnak köszönhető.
Németh Gábor - aki írói álneve szerint Gabriely György - József Attila-díjas író, forgatókönyvíró, szerkesztő és tanár azt állítja, minden szépirodalmi szöveg elé azt a mottót kellene odaképzelni, amit a híres bűvész, Rodolfo – aki pont ma lenne 101 éves – minden mutatványa előtt elmondott: csak a kezemet figyeljék, mert csalok. Németh egyébként írt már Kelemen Károly vasaló medvéjéről.
András László 1980-ban kezdett verseket írni.1984-88 között jelentek meg írásai lapokban. Azóta nem publikált, mert nem érezte azt, hogy olyasmi került volna ki a keze alól, amellyel meg lett volna elégedve – egészen az Egy medvekutató feljegyzései című könyvig, amelyen 1998-ban kezdett el dolgozni.
A zenész, zeneszerző Darvas Kristófot ismerhetjük a Krétakör Színház zeneszerzőjeként és zenei közreműködőjeként. Írt filmhez, színházi előadásokhoz zenét. A színház mellett különböző formációkban, alternatív együttesekben játszik harmonikán és zongorán. Tagja volt a Specko Jedno együttesnek, és saját műsora is van: Beat és underground bárzongorára címmel.
Az est a Szépírók Társaságával együttműködésben jött létre.
A következő beszélgetés június 28-án lesz. A vendég: Lábass Endre, kérdezi: Jánossy Lajos