Az utóbbi évek legnagyobb műkincslopását próbálták eltitkolni
A képlopás még kilenc hónappal ezelőtt történt, de a hatóságok igyekeztek titokban tartani az esetet a nyomozás érdekében, amely eddig azonban nem járt eredménnyel. Bár a kutatás külföldre is kiterjedt, a madridi rendőrség mégis úgy gondolja, hogy a tájképekből és portrékból álló gyűjtemény még Spanyolországban van.
A képeket az 1992-ben elhunyt művész végrendeletében hagyta egy madridi barátjára, aki belvárosi lakásában tartotta az alkotásokat. A környék, ahol a spanyol szenátus épülete is található, egyike a spanyol főváros legbiztonságosabb és legjobban őrzött kerületeinek.
A tolvajok azt a néhány órát használták ki, amíg a tulajdonos elment otthonról. A riasztót kikapcsolták és úgy vitték el a képeket, hogy abból sem a portás, sem a szomszédok nem vettek észre semmit.
A festmények mellett egyébként más értéktárgyak is eltűntek a lakásból, de a hatóságok szerint a lopás célja a gyűjtemény megszerzése volt.
Az El Paísnak nyilatkozó szakértő szerint nagyon kicsi az a gyűjtői kör, ahol a képek értékesíthetők, ezért nem lehet eladásra kínálni őket anélkül, hogy annak ne lenne visszhangja.
Arra a felvetésre, hogy a tolvajok megrendelésre dolgozhattak, a nyomozócsoport egyik névtelenséget kérő tagja azt mondta: ez csak a filmekben fordul elő, de a való életben ritka jelenség és Spanyolországban nincsenek ilyen típusú ügyek.
Francis Bacon gyakran és szívesen látogatott Spanyolországba, ahol sok barátja és csodálója volt. Egy madridi kórházban hunyt el 82 éves korában.