Antiszemitizmussal vádolják a Metropolitan Operát
A John Adams amerikai zeneszerző egyik mesterművének tartott opera az Achille Lauro-ügyet idézi fel. Az olasz luxushajót 1985-ben térítették el a Palesztin Felszabadítási Front tagjai, akik a fedélzeten megöltek egy mozgássérült zsidó amerikai túszt, a 69 éves Leon Klinghoffert.
Az operában a palesztinok, az izraeliek, az áldozatok és a terroristák is megszólalnak, ami már az 1991-es ősbemutató után is vitát kavart. Ez a vita újult ki idén februárban, amikor az operaház meghirdette az új évad műsortervét. Az első nagy demonstrációra szeptember 22-én került sor, amikor több száz tüntető fogadta a Metropolitan Opera évadnyitó előadására - Mozart Figaro házassága című operájának bemutatójára - érkezőket.
A darab bemutatóját mindössze néhány apró incidens zavarta meg: páran pfujolással adtak hangot a nemtetszésüknek, és valaki az erkélyről bekiabálta, hogy "Klinghoffer meggyilkolását soha nem felejtjük el!" A darab végén azonban a közönség hatalmas tapsviharral ünnepelte az előadókat, akikhez Adams is csatlakozott a színpadon.
Néhány zsidó szervezet nyomására az operaház már korábban úgy határozott, hogy törli az előadás novemberre tervezett élő nemzetközi közvetítését. Peter Gelb, a Met főigazgatója "kompromisszumértékű gesztusnak" nevezte a döntést.
Az operaház korábbi közleményében hangsúlyozta, hogy a mű nem antiszemita és nem dicsőíti a terrorizmust, és az intézmény "nem fog engedni a nyomásnak" azáltal, hogy leveszi a műsorról a darabot. Az intézmény Klinghoffer lányainak rövid közleményét, amelyben a darab "hamis erkölcsi ekvivalenciáit" kritizálják, a produkció plakátján is feltünteti. (MTI - Fidelio.hu)