Andy Vajna megmenti a magyar producereket?
A Magyar Nemzeti Filmalapnak az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Andrew G. Vajna a három legnagyobb tartozásállományt kezelő pénzintézettel, az MKB Bankkal, az FHB Bankkal, valamint az Erste Bankkal is megállapodásra jutott. Ennek értelmében a Magyar Nemzeti Filmalap (MNF) teljes egészében megvásárolja a fent említett bankokkal hitelszerződést kötött producerek tartozásait.
Mint korábban többször hírül adtuk, miután az Orbán-kormány tavaly májusban zárolta az MMKA költségvetését és a teljes filmfinanszírozást befagyasztotta, számos hazai produkciós iroda került válsághelyzetbe. Március elején például a CIB Bank mondta fel a Tivoli-Filmprodukció Kft. hitelszerződését. A Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) 5,1 milliárd forintos tartozást halmozott fel, a hitelbe adott állami támogatásért a szerződésekben - kivéve a Raiffeisen bank esetében, itt közvetlenül az MMKA a kezes - a filmprodukciós cégeknek kellett felelősséget vállalniuk. A hitelállományon negyvenkilenc cég "osztozik", a produkciós cégek összesen hat pénzintézettel, az Erste, a Banco Popolare, a CIB, az MKB, a már említett Raiffeisen és az FHB bankkal állnak kapcsolatban.
"A konszolidációhoz szükséges forrás az MNF rendelkezésére áll. A fennmaradó kötelezettségek rendezése folyamatban van, a többi érintett pénzintézettel is hamarosan lezárulnak a tárgyalások" - írja filmalap a közleményben. Ez tulajdonképpen nem meglepő, miután az MNF egy közelmúltban meghozott kormányhatározat szerint hatmilliárd forintot kap költségvetési forrásokból a filmes tartozások megvásárlására és a nemzeti filmipar megújítására.
Június elején nyilvánosságra került, hogy a negyvenkilenc cégből tizenkilencnek lejárt a hitelszerződése május 31-én, a produkciós - Idézett szöveg elrejtése - irodák - és az MMKA - számláit ezért zárolás fenyegeti. A kormánybiztosi iroda akkor azt közölte, hogy bár Andrew Vajnának nem lenne feladata a "bedőlt" MMKA támogatási rendszeréből született tartozások rendezése, hiszen a nemzeti filmipar megújítására vonatkozó koncepció kidolgozására kapott felkérést, de mivel a segítségét kérték, ezért megpróbál eredményre jutni a bankokkal való tárgyalások során.
Nem mellékesen, a konszolidáció eredményeképpen a jelenleg az MMKA tulajdonában lévő filmvagyon (az egyébként nyereséges Magyar Filmlabor és a Mafilm) a MNF-hez fog kerülni.