A web 2-es alkalmazás újabb lehetőség a szélsőségeseknek
"Ezek a portálok a világháló megkerülhetetlen részévé váltak, emberek milliói kattintanak rájuk, de a jelek arra mutatnak, hogy a gyűlölet vírusa is terjed rajtuk" - jelentette ki a tanácskozáson Christopher Wolf, aki az internetes gyűlöletbeszéd elleni nemzetközi hálózat (INACH) elnöke.
A Franciaország washingtoni nagykövetségén megrendezett kétnapos találkozón Wolf rámutatott, hogy az internetet továbbra is a legkülönbözőbb irányzatú szélsőségesek - antiszemiták, fajgyűlölők, holokauszttagadók, homofóbok és terroristák - próbálják felhasználni.
Stefan Glaser, az INACH egyik alapítója, aki egyben a Jugendschutz.net nevű, fiatalkorúak védelmével foglalkozó webhely illetékese elmondta: "Az újnácik erőteljesen használják a közösségi portálokat új tagok toborzására és arra, hogy beszivárogjanak az ifjúsági szervezetekbe, közösségekbe."
A kedden véget ért tanácskozáson Christopher Wolf annak a véleményének adott hangot, hogy a szélsőségesek az új technológiákat felhasználva sokkal ártalmasabb hatást tudnak elérni, mint a régi, statikus portálokon, mivel már nemcsak szöveges üzeneteiket tudják terjeszteni, hanem hangos szövegeket és egyre inkább videofilmeket is. A YouTube-on sok ezer videó terjeszt rasszista, antiszemita, homofób és a kisebbségek elleni gyűlöletet sugárzó üzeneteket. Vannak ugyan ezeken a portálokon olyan oldalak, amelyek az emberi jogokat hirdetik, de még több olyan akad, amely ördögi képet fest a zsidókról, a muzulmánokról, a melegekről és más kisebbségekről.
"Mindezt tiltják a Facebook és a Myspace illetékesei és ha jelzik számukra az ilyen tartalmakat, az esetek többségében le is veszik őket a hálóról - de minden olyan lap helyébe, amelyet sikerül lezáratni, azonnal legalább egy másik hasonló lép" - tette hozzá a szakértő.
Brian Marcus amerikai belbiztonsági elemző arra mutatott rá, hogy a szélsőségesek a többi felhasználóhoz hasonlóan "elképesztő gyorsasággal alkalmazkodnak az új eszközökhöz és technológiákhoz". A kockázat az, hogy ezek révén "példátlan lehetőségekre tehetnek szert" - fűzte hozzá.
Egy Johannesburgból érkező hozzászólás ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az internet egyben a terrorizmus elleni harcra is teremt lehetőségeket. Ronald Noble, az Interpol főtitkára, aki szervezete konferenciáján vesz részt a dél-afrikai nagyvárosban, a Business Day című lapnak nyilatkozva kifejtette, hogy a Facebook és a YouTube portálok, ahová az emberek magánfotóikat is felteszik, átalakítják az emberek közötti kapcsolatokat, új lehetőségeket teremtenek - és ezeket a nemzetközi bűnüldöző szervezet is felhasználja munkájában. Az Interpol körözési listáin 15 ezer bűnöző szerepel, idén eddig 600 körözött személyt vettek őrizetbe, háborús uszítóktól pedofil bűnözőkig. Arról, hogy ezek közül hány bukott le a web 2.0 technikát alkalmazó portálokon, Noble nem nyilatkozott.