A tékozló fiú, a bolond és a katona
Ferenczy Károlynak, az impresszionizmus legnagyobb mesterének egyik ismert, sokszor reprodukált bibliai témájú műve, A tékozló fiú befejezett változata függ a galéria falán. Ferenczy ugyanis legtöbb képét többször, több változatban festette meg. A tékozló fiú hazatérésének témáját is négy egymástól alig eltérő változatban dolgozta fel a nagybányai kert diófája alatt, ám ezt az egyet fejezte be.
Az éppen száz évvel ezelőtt keletkezett mű eddig négyszer szerepelt nyilvános kiállításon, a Ferenczy Károly emlékkiállításon 1922-ben, az Ernst Múzeum aukciós kiállításain 1929-ben és 1934-ben, majd hatvan évnyi szünet után 2004-ben a Mű-Terem, ma Virág Judit Galéria A magyar festészet rejtőzködő csodái című tárlatán tűnt fel ismét. A mindvégig magángyűjteményben maradt festményért most 40 millió forintért kezdődhet a licit - mondta el Virág Judit -
Gulácsy Lajos életművének egyik legismertebb alkotása az 1911-12-re datált, A bolond és a katona című festmény. Ez a szintén magángyűjteményben őrzött mű, amely a festő életében soha nem volt kiállítva, 24 millió forintot kóstál. A rokokó stílusú, Watteau ihlette, Gulácsy által "biedermeier mulatságoknak" nevezett művek közül való kép egy sajátos álomvilág költői megnyilvánulása. Ezen a festményen Gulácsy emblémaszerűen sűríti egybe saját és a korabeli Európa szellemi állapotának skizoid vízióját, az I. világháború poklába robogó és őt magát is az elmegyógyintézet falai közé sodró, beteg társadalom tragédiáját.
Géplovag a címe annak a most felbukkant Bortnyik Sándor festménynek, amelyet már bemutatott az érdeklődő közönségnek a Virág Judit Galéria Art Fair képzőművészeti vásáron. A Tanácsköztársaság bukása után emigrációban kényszerült Bortnyik avantgárd műveivel a világ élvonalába tartozott. Ám ezek a Bécsben, Berlinben, Párizsban született festmények nagyrészt eltűntek, elvesztek. Ma Magyarországon Bortnyik ezen korszakát mindössze három olajkép reprezentálja.
Az 1928-ban festett Géplovag már a hazatért Bortnyik alkotása, s felbukkanása azért jelentős esemény, mert tanúsítja az életműben a nemzetközi tendenciák és hazai viszonyok ütközését és egymásra gyakorolt hatását. A Géplovag évtizedekig a festő saját tulajdonában volt. Kikiáltási ára 50 millió forint.
Az Erdei út Márffy Ödön sokszor kiállított, reprodukált festménye az 1910-es évek elejéről 9 millió forintos kikiáltási árat kapott. Szőnyi István egyik első tájképe, amelyet a megtalált édenben festett, az 1923-as Zebegényi Dunakanyar 22 millió forintról indul.
Tihanyi Lajos életművéből az 1916-os évből mindössze három portrét ismer a műtörténetírás. A most felbukkant Budai hegyek is ennek az évnek a termése, méltányos ár érte a 12 millió forint.
Főműként kapott milliós árat Mednyánszky László Végtelen című nagyméretű vászna, és Csók István Ősszel című festménye is.
A nemzetközi anyagból a román származású, Párizsban az art deco egyik legsikeresebb művészévé lett Demeter Chiparus kecses Orosz táncosa emelkedik ki. A szobrászt a párizsi orosz balett Seherezádé című darabja ihlette a szobor formázására (10 millió forint). A Gustav Klimt Barátnők című festményhez készült akt tanulmány 15 millió forintos árról indul.
A Virág Judit Galéria 30. jubileumi aukcióját december 21-én Budapest Kongresszusi Központban rendezi. A kiállítás addig a Falk Miksa utcai galériában tekinthető meg.