A Sziget intim KultúrZónája
KultúrZóna, így nevezik a Fidelio új összművészeti helyszínét, kortárs kulturális és művészeti találkozóhelyét. Központi eleme a Porondszínház, amelyet a Kelet-Európa Vurstli, a Múzeumi Negyed, a Kreatív Workshop Zóna, a Hello Wood művészeti installációi, vizuális meglepetései és az Agora képzőművészeti workshopok fognak közre. A kreatív alkotócsoportok idei fókusztémája: Vállald az arcod!
A Porondszínházba délelőtti thai chi és jógagyakorlatokra lehet benevezni, majd jönnek a klasszikus zenei programok, operák, irodalmi délutánok. Itt kapnak helyet a stand up comedy humoristái, a cirkuszi és újcirkuszi attrakciók, a kortárs színházi és táncelőadások. Éjfél után pedig a dzsesszzenészeké a porond.
A sátor előtt minden délután a KönyvStrandnál, a Fiatal Írók Szövetsége és a NemKönyv jóvoltából egy medencényi könyvben lehet elmerülni, azaz válogatni, olvasni, heverni a fűben, kipihenni az előző esti bulit. Aki már elég józan, könyveket is nyerhet egy vetélkedőjükön.
Ma este hatkor kezdődik a Magyar Teátrumi Társaság produkciója, a Cseh Tamás-emlékest. A több mint két éve elhunyt zeneszerző-énekes emlékére rendezett színházi koncertet a dalok szövegírója, Bereményi Géza. Fellép: Udvaros Dorottya, Cserhalmi György, Tompos Kátya, Für Anikó, Holecskó Orsolya, Nagy Péter, Szegezdi Róbert, Kálloy Molnár Péter. A zenekart Hrutka Róbert vezeti, aki a dalokat áthangszerelte és a koncert zenei rendezője.
Kedden a Magyar Teátrumi Társaság és a Békéscsabai Jókai Színház közös produkciója, a La Mancha lovagja látható, és az előzetesek szerint az előadás rendezője, Fekete Péter inkvizíciós börtönbe helyezi a Cervantes-regényből készült musicalt. A címszerepet Cserna Antal játssza.
A szerdai napból kiemeljük az Irodalom – Sziget 20 Slampartyt, amelyen kollégánk, Csider István Zoltán is szerepel, őt az ország legjobb slammerei között tartják számon.
Csütörtökből Gergye Krisztián Feltépett múlt – egy Trilógia emlékére című produkcióját ajánljuk azoknak, akik éjjel negyed tizenkettőkor fogékonyak a táncra.
A Kayamar három koncertje (szerdán, pénteken és vasárnap) a zene egy-egy alkotóelemére épül: a ritmusra, a hangra és az összhangzásra. Minden koncerten szabad improvizációk várhatók, és a közönséggel közös gyakorlatok egy témára. Pénteken, a Budapesti Fesztiválzenekar ütősei lépnek színpadra, koncertjük központjában Steve Reich zenéje áll.
Minden napi negyedórás program a Filter Performance, amely egy 15 perces színházi akció sorozata a Porondszínház előtt.
„Az opera unalmas, az énekesek kövérek, és a haláluk után még negyedórát énekelnek.” Ezt a sztereotípiát szeretné cáfolni az a program, amely a Varázsfuvoláról szól egy órában – állítólag nem összecsapva, kimondottan azoknak, akik eddig nem ismerték az operát.
A vasárnapi kínálatból a Hócipő Kabaré – Stand Upot választottuk: Badár Sándort és a Sziget arcát, Janklovics Pétert.
Este negyed tizenkettőkor újabb kortárs tánc, méghozzá a Hodworkstől a Basse danse, amely egyszerre jelenti a 15. század legelterjedtebb táncformáját és a hozzá társuló improvizatív hangszeres zenét is. A koreográfus: Hód Adrienn. A Szigetet a Porondszínházban, a Kodolányi Open Stage elnevezésű dzsessz-színpadon a Switch zárja, vendége: Romhányi Áron és Mihályi Réka.
A KultúrZónában is mozognak utcaszínházak, utcazenészek, de a Nagy utcaszínház önálló helyszín minden évben. Az idei, este tíz órakor kezdődő produkció: a francia Compagnie Pipototaltól a Basculoscopia lesz. Az ajánló szerint a sokoldalú előadóművész, Philippe Geffroy által 1989-ben alapított világhírű francia utcaszínház-társulat, a Pipototal a monumentális, látványos, bonyolult, álombéli gépek-gépezetek avatott szakértője. A masinákat profi artisták, cirkuszi akrobaták és zenészek működtetik, és kizárólag utcai parádékon, fesztiválokon mutatják be. A bascoloscope 10 méter magas, fémből készült szerkezet, egy monumentális forgó libikóka, amelyen az artisták testüket és gesztusaikat felhasználva mutatják be az élet körforgását.