A műkincsrablók paradicsoma

A napokban jelent meg Kijevben az ukrán állami múzeumokból, intézményekből és magángyűjteményekből az utóbbi tíz évben ellopott kulturális értékek katalógusának második kiadása, amelyben Kárpátalja szerepel a vezető helyen az eltulajdonított műkincsek számát illetően.

Az ukrán belügyminisztérium, a kulturális tárca és a megyei művelődési főosztályok adatai alapján összeállított, kilenc fejezetből álló katalógusban helyet kapott minden ellopott kulturális érték a levéltári okmányoktól, fényképektől a muzeális fegyvereken, hangszereken és pénzérméken át a templomi kegytárgyakig, valamint a képzőművészeti alkotásokig.

Az elmúlt évtizedben elkövetett több mint háromezer lopás és rablás során Ukrajna 55 múzeumából és magángyűjteményéből a többi között csaknem ezer, ritkaságszámba menő műkincset is eltulajdonítottak - adta hírül csütörtökön az ungvári zakarpattya.net.ua internetes hírportál.

Az orgánum szerint a vizsgált időszakban Kárpátalja megyét érte a legnagyobb kár a műkincslopások következtében. A régió múzeumai és magánkollekciói ellen 2000-ben, 2002-ben és 2008-ban követték el a legtöbb bűncselekményt, amikor évente mintegy két-háromszáz műtárgyat raboltak el. A műkincsrablók körében két kárpátaljai magyar festőművész, Erdélyi Béla és Boksay József alkotásai a legnépszerűbbek.

A honlap rámutatott, hogy a lopott kulturális értékek katalógusának első kiadásában, amely az 1984 és 1998 közötti időszakot ölelte fel, még csak 106 olyan műalkotás szerepelt, amelyeket ukrán állami múzeumokból tulajdonítottak el.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.