A jazz ünnepi éjszakája Cegléden

A Múzeumok éjszakáján Ceglédre költözik a jazz. Ami persze erős túlzás, de az alföldi város zeneszerető közössége ekkor rendezi meg A ceglédi jazz éjszakáját.

A szervezők közül többen fel is lépnek. Az immáron nemzetközi hírű Dobmúzeumot sziszifuszi gyűjtőmunkával létrehozó Kármán Sándor mellett fellép Bori Viktor, László Attila, Szalay Gábor és sokan mások is. Csepregi Gyula szaxofonművész, a Magyar Jazz Szövetség alelnöke zenés tárlatvezetést "vállalt". A rendezők este 8-tól éjfélig elevenítik föl a ceglédi dzessz évtizedeit, közte azt az emlékezetes pillanatot, amikor a Róna Jazznapok egyik társművészeti pordukciója Gyémánt László festőművész tortakompozíciója volt.

"Kevesen tudják, hogy a hatvanas évek végén, hetvenes évek elején Cegléden országos, sőt nemzetközi jelentőségű jazzesemények zajlottak - írja Bori Viktor a Jazz.ma honlapon. - Az első Jazz-randevúról a Magyar Televizió telerecording felvételt készitett, a Délibáb presszóban Garay Attila játszott esténként, a nyilvános közös zenéléseket Pege Aladár zenekara vezette föl, a zongoraszéket Szakcsi, Vukán, Csík Gusztáv adta át egymásnak.

De volt itt Nemzetközi Ifjúsági Jazz Fesztivál, az elsőt a később világhírre szert tett lengyel Zbigniew Seifert Quartetje nyerte meg. S itt tartotta Gonda János vezetésével az Európai Jazz Föderáció oktatási szekciója a konferenciáját. A Benkó Dixieland Róna Jazz 1970 cimű kislemeze ma már “collector’s item”-nek számit.

A hetvenes évek második felétől a Dózsa György Ifjúsági Klubban lehetett jóféle jazzt hallani, a Csík-Fogarasi Trió, a Grencsó-Dresch-Baló hármas, Kovács Gyula zenakara mellett rendszeresen felléptek itt tehetséges fiatal muzsikusok Regős István konzervatóriumi tanítványai közül. Egy ízben egy szerény gitárost köszönthetett a klub hallgatósága, a fiatal művész nevét játéka alapján hamar meg lehetett jegyezni: Snétberger Ferenc.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Pár éven át a Ceglédi Ősz rendezvénysorozat keretében tartottak Cegléden Jazz-zongorista Fesztivált, itt már Vukán, Szabados mellett az “újak”, Binder Károly, Gárdonyi László is megjelentek, nem beszélve az emlékezetes Jávori-Kőszegi-Kovács-féle Dob-show-król.

A kilencvenes évek elejétől számítjuk a ceglédi dobgálák történetét, mely a lelkes gyűjtő, a ceglédi Dobmúzeum létrehozója, Kármán Sándor nevéhez kötődik. Csak az  elmúlt két évben olyan világsztárok látogattak Ceglédre, mint Peter Erskine, vagy Billy Cobham.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.