A hip-hop magyar találmány
A magyar filmművészet nagyobb teret nyerjen a nemzetközi piacon - ez az egyik fontos törekvése a Párizsi Magyar Intézetnek (PMI). Ezért indította el tavaly a PMI igazgatója, Derdák András a Silent Cinema nevű kezdeményezést, amelyben az intézet 150 négyzetméteres nyitott tetőteraszán magyar rövid- és nagyjátékfilmeket vetítettek.
(Derdák filmhez fűződő elkötelezettsége már korábban is kiderült, mikor a budapesti Banán Klub vezetőjeként a Francia Intézettel karöltve megrendezte a Menekülés a rövidfilmbe elnevezésű fesztivált.)
Mindennek folytatása az EuShorts, amelyet először 2007-ben, a budapesti Szindbád moziban rendeztek meg. Most Párizsba vándorol az eseménysorozat, ahol az érdeklődők megismerhetik a magyar, a francia, az angol, az észt, a német és a norvég rövidfilmeket, köztük a 2007-ben Oscar-díjra jelölt spanyol Borja Cobeaga alkotását, az Eramos Pocost.
A kínálatba öt magyar mozi került: Szirmai Mártontól a Szalontüdő, Szecsanov Martintól a Lopott ritmus, Tóth Barnabás rendezése, az On a train, Ducki Tomek alkotása, az Életvonal, valamint Riedl Katalin filmje, a Tünderkék.
A PMI tájékoztatója szerint a filmfesztivál felvezetése a Duna-menti országokkal közös együttműködésnek. Ennek keretében az intézet moziterme ez év végétől közép-kelet európai művész moziként funkcionál majd. A vetítéseken kívül fórumokat is szerveznek majd az alkotók és a francia producerek párbeszédének elősegítésére.