A Gólem Színház nem kér a kormány kétmilliós támogatásából
Mint írják, a pályázaton elnyert összeget arra szerették volna felhasználni, hogy méltó módon emlékezhessenek, de úgy gondolják, hogy jelen helyzetben a tervezett projekt megvalósítása ebből a pénzből nem lenne helyes. "A holokauszt hetvenedik évfordulóját a magyar kormány a történelmi felelősséggel való szembenézés és a méltó megemlékezés helyett a történelem meghamisítására és az áldozatok emlékének bemocskolására használja fel" - olvasható a közleményben.
A Gólem Színház ezért úgy döntött, hogy a magyar kormány civil alapjának támogatását nem fogadja el. A tervezett előadást, amely a Szakácskönyv a túlélésért című könyv különleges színházi adaptációja lett volna, más forrásból valósítják meg és adománygyűjtést szerveznek.
A Gólem Színház 2005 májusában nyitotta meg kapuit és 2008-ban kapta meg a közhasznú egyesület besorolást. A színház igazgatója, Borgula András Magyarországon elsőként hozott létre zsidó színházat. A korai években a darabokat különböző helyeken játszották, 2012 óta a színháznak a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház ad otthont.
A kormány tavaly másfél milliárd forintos kerettel civil alapot hozott létre a 2014-es magyar holokauszt emlékévben megvalósuló civil és önkormányzati kezdeményezések támogatására. A kezdeményezés célja, hogy az emlékévet és annak céljait a magyarországi zsidó közösségek bevonásával megismertessék a társadalommal, segítsék a szembenézést a történelemmel, valamint ösztönözzék a civil szféra aktivitását.
A pályázat keretében egyebek mellett a társadalmi emlékezést és emlékeztetést segítő programokat támogatnak a magyar holokauszt témakörében, és segítik a zsidóság hagyományait, a helyi közösségeket ért veszteségeket bemutató programok szervezését. Ugyancsak ösztönzik a 2014. november 9-i Radnóti-emléknappal összefüggésben tervezett programok rendezését és a magyar holokauszttal kapcsolatos tudományos publikációk, szakmai kiadványok megjelentetését. Támogatják a holokauszt új művészi feldolgozásainak elkészítését, a holokauszttal kapcsolatos kiállítások rendezését és az emlékév céljaival összhangban álló ösztöndíjak kiírását.