A franciák fújtak a legjobban
Az első díjat Alexandre Batynak ítélte a nemzetközi zsűri, a nyertes a 8 ezer eurós (2,1 millió forint) fődíj mellé a következő évre több magyarországi koncertmeghívást is kapott, már a 2010-es Budapesti Tavaszi Fesztiválon hallhatja őt a közönség. A 26 éves Alexandre Baty tavaly óta a Radio France Philharmonique Orchestre szólistája.
A második díjas Olivier Bombrun 6 ezer eurót nyert, és őt is visszavárják a magyar hangversenyrendezők, a következő évadban biztosan fellép a Bartók Emlékházban. A 4 ezer eurós harmadik díjat Csökmei Margit vehette át a szombat esti gálahangverseny előtt, ő a Savaria, a Miskolci és a MÁV Szimfonikusoktól kapott koncertfelkérést. Különdíjat kapott a fővárostól Tóth Balázs, aki a mezőny legfiatalabbja volt, különdíjat - fellépést - nyert még a kolumbiai Juan Fernando Avendano és Richter Gábor is.
Az idei versenyre 20 országból csaknem félszáz versenyző jelentkezett. A mezőny tehát igen népes volt, és ennek megfelelően nagyon erős is - mondta el az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Geiger György trombitaművész. A francia iskola Maurice Andréhoz visszavezethető technikai könnyedsége tükröződött a két első helyezésben.
Bakó Levente, az Ewald Rézfúvós Quintet vezetője szerint is komoly erőpróba volt a Haydn-verseny a fiatal muzsikusok számára, klasszikus és kortárs művek egyaránt szerepeltek a kötelező programban. Egy zongorista, vagy énekes, ha parányi hibát vét, "kicsit maszatosan" játszik vagy énekel, a laikus, de versenyszituációban még a szakember számára is kevéssé feltűnő. Ám ha egy rézfúvós gikszerezik, az még az erős szimfonikus környezetben is erősen megmutatkozik - véli a muzsikus.
Igric György a versenyt szervező Filharmónia Budapest Nonprofit Kft ügyvezetője is sikeresnek és érdekesnek tartotta a 10 napon át tartó sorozatot. Hozzátette, reméli, hogy nem kell újabb 26 évet várni arra, hogy a trombitások pódiumra kerüljenek a Budapesti Nemzetközi Versenyen.