A Figaro házassága a Városmajori Színpadon
A kifinomult ízlésűek Mozart Don Giovanniját tartják az operák operájának, a még kifinomultabb ízlésűek tudják, hogy a Figaro házassága a Da Ponte-Mozart-trilógia csúcsműve - mondta Hábetler András az MTI-nek. "Többféle rendezésben játszottam Figarót, illetve Antoniót, a kertészt, ezt a karakterszerepet most is én alakítom. A Pozsonyi pikniken létrehoztam kisebb produkciókat, vezettem szalonkoncerteket, úgy éreztem, van affinitásom az effajta munkához, kipróbálhatnám magam" - magyarázta az orvosi diplomával a zsebében évek óta éneklő bariton. Almaviva gróf Kovács István, Figaro Hámori Szabolcs, Grófné Fodor Beatrix, Susanna Herczenik Anna, Cherubin pedig Mester Viktória lesz. "A barátaimmal dolgozom együtt, ez nagy felelősség, hiszen végül ők viszik vásárra a bőrüket. Másfelől óriási segítség, mert a +lövészároknak+ egyazon oldalán létezünk, jól értjük egymást" - hangsúlyozta Hábetler András.
Azért tartja csúcsműnek a Figaro házasságát, mert nem félistenekről, legendás hősökről szól, hanem hús-vér alakokról. "Nincs olyan emberi viszony, amely ebben a operában ne lenne benne. Minden olyan játszmát bemutat, amelyet naponta játszunk egymással, amelyben az egyikünk fönt van, a másik kiszolgáltatott helyzetben. Aztán fordítva, mint a mérleghintán pillanatonként változnak." Az alkotók minden nemzedéket felvonultatnak: a kamaszlányt (Barbarina), a fiatal, ám érett nőt (Susanna), a hervadófélben lévőt (Grófné) és az elvirágzottat (Marcellina). És ugyanígy a férfiaknál: a kamasz Cherubinót, az ereje teljében lévő Figarót, a kapuzárás előtti pánikban lévő, ezért minden nőt megkaparintani akaró Almaviva grófot és az öreg Bartolót.
"Ez az opera alkalmas arra, hogy azokat is megérintsük, akik idegenkednek a műfajtól. A művet a "megerőszakolása" nélkül át lehet tenni a mába. Nálunk például a gróf mai politikus lesz. Hiszen a kérdések érvényesek: mi tévők legyünk, ha egy házasság már nem működik, mit, ha valaki olyan mélységes magányban és depresszióban van, mint a Grófné, mert már nem kell a férjének. Összefoghat-e kényszerűen azzal(Susannával), aki egzisztenciálisan alatta áll? Ha a hatalom birtokosát - Almavivát - nem lehet józan érvekkel jobb belátásra bírni, akkor bizony ellene ki kell találni valamit" - sorolta Hábetler András.
Kis költségvetésű a produkció. Az öttagú Barbarina Kamarazenekart Köteles Géza vezényli, aki áthangszerelte az operát két szintetizátorra, ütőkre, egy hegedűre, egy bőgőre, amelyet néha basszusgitár, és egy klarinétra, amelyet pedig szaxofon vált. Az áthangszerelés ellenére azonban megszólal a teljes Mozart-zene. Augusztus 3-án is színre kerül a Figaro házassága, Hábetler András bízik abban, hogy a kamaraverziót valamelyik kőszínház is befogadja majd.