Az állami különtámogatás dacára felfüggeszti működését Markó Iván társulata
Markó Iván a társulat nevében is köszönetet mondott „annak a sok százezer nézőnek”, akik 1996 óta figyelemmel kísérték a Magyar Fesztivál Balett előadásait. Markó az MTI telefonos megkeresésére nem közölt további részleteket az ügyben. Lapunknak azt mondta a telefonba: nincs mondanivalója. Arra a kérdésünkre, hogy elhatározása végleges-e, annyit felelt: azt csak a jóisten tudja. Sokan hívták telefonon a döntése után? - tudakoltuk tőle. Sokan – felelte -, de senki sem ígért pénzt a folytatáshoz. A nincsből meg nem lehet társulatot fenntartani - tette hozzá.
A bejelentés meglepő, különösen annak fényében, hogy – mint tavaly ősszel megírtuk – a Magyar Fesztivál Balett működésének támogatására 130 millió forintot kapott a Nemzetgazdasági Minisztériumtól – Balog Zoltán tárcavezető közlése szerint Orbán Viktor miniszterelnök személyes döntése nyomán. Az összeget a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból folyósították.
Mint ugyancsak hírül a adtuk, a Független Előadó-művészeti szövetség szakmailag és morálisan is felháborítónak tartotta rendkívüli kormányzati intézkedést, rámutatva: az alapítványként működő szervezet a hatályos előadóművészeti törvény szerint csak ugyanolyan pályázati támogatásra tarthat igényt, mint a többi független táncegyüttes. Ráadásul a Fesztivál Balett már 2012 tavaszán is kapott – tisztázatlan körülmények között – 25 millió forintot a kormánytól, miközben egyetlen akkori adatbázis szerint sem volt várható egyetlen előadásuk sem a közeljövőben. Mint a FESZ elnöksége írta: Markó társulata a előző években sem teljesítette a játszóhellyel nem rendelkező táncegyütteseknek a törvény által előírt évi 20 előadást.
Markó Iván kérdésünkre, hogy mi indokolja társulatának kiemelt támogatását, akkor annyit válaszolt: olvassuk el Horeczky Krisztinának a magyar táncművészet belföldi és külföldi helyzetéről írott cikkét. (Emlékeztetőül: lapunk tánckritikusa kemény szavakkal bírálta Markó újabb kori tevékenységét).
Nem mellékesen: az összes független táncegyüttes működésére fordítható pályázati támogatás összesen 212 millió forint volt, amelyet 54 társulat között osztottak szét. Becslések szerint kétszáz struktúrán kívüli társulat lehet Magyarországon, az aktívak száma ötven körül jár. Ők kérték a működési támogatást. Hetven százalékuk budapesti