A Saul fia kapta a nemzetközi kritikusok díját
„Egyértelmű volt, hogy a teljes költségvetést álljuk, annyira komplex és meggyőző volt Nemes Jeles László filmterve” – tette hozzá lapunknak Havas Ágnes, a Magyar Nemzeti Filmalap igazgatója az 1,1 millió eurós büdzsével készült produkcióról.
A nemzetközi kritikusok a FIPRESCI-díjat a versenyprogram legjobb alkotása mellett két párhuzamos szekcióban is kiosztják. Az Un Certain Regard szekcióban az indiai Neeraj Ghaywan rendezte Masaan kapta az elismerést. A rendező Michael Haneke és Tarr Béla műveit hozta fel abszolút referenciaként.
A kritikusok a Rendezők két hete program legjobb alkotását is díjazták: itt a nyertes a La Patota (Paulina) című mozi volt Santiago Mitre rendezésében.
A FIPRESCI-t 1948-ban alapították. Az évek során közös platformja lett a különböző külföldi országok filmkritikusainak. Célja a filmről való gondolkodás elősegítése, a kortárs filmművészet népszerűsítése. Nemcsak európai országok, hanem Ausztráliától Tunézián át Bangladesig számos ország kritikusai vesznek részt a szervezet munkájában.
A FIPRESCI képviselői a világ fesztiváljain, jelenleg több mint hetven seregszemlén zsűriznek, és a szervezet díját, az úgynevezett FIPRESCI-díjat ítélik oda, amely hagyományosan egy független nemzetközi kritikusi díj, ezért nagy megtiszteltetésnek tekintik az alkotók annak ellenére, hogy a díjjal nem jár együtt pénzjutalom.
A FIPRESCI elismerése nem tartozik a cannes-i filmfesztivál hivatalos díjai közé, azokat holnap este hét órakor adják át a zárógálán.
A Francois Chalais-díj átadóján |
A Saul fia szombat este megkapta a Francois Chalais-díjat is. Ezt a független elismerést a névadó Francois Chalais újságíró és filmtörténész tiszteletére alapították meg 1997-ben. A korábbi években kifejezetten olyan filmek kapták meg, amelyek egyfajta újságírói hozzáállással (is) készülnek: oknyomozó és az igazságot feltáró szándékkal mesélnek el egy-egy fikciós történetet. A Saul fia a holokauszt ábrázolásának újszerűségével „egyértelmű" befutónak számított.