'Műalkotásokat versenyeztetni ostobaság'
A Krasznahorkai László művéből készült 146 perces fekete-fehér, puritán mozi valóban a sötét oldal energiáival operál. A szokásos stílusjegyekhez most egészen egyszerű, lecsupaszított cselekmény társul: egyfajta fordított teremtéstörténet pereg le a szemünk előtt.
- Ha belekezdünk Nietzschébe, akkor holnap este is itt ülünk - kezdte A torinói ló családias hangulatú sajtótájékoztatóját kedd este Tarr Béla mosolyogva, arra a moderátori kérdésre, hogy hogyan kapcsolódik német filozófus közismerten tragikus története a filmhez. Tarr elmondása szerint A torinói ló régóta dédelgetett gondolat volt.
A 80-as évek közepén Krasznahorkai László egy felolvasóesten előadta a közismert Nietzsche történetet. Arra az akár provokatívnak is felfogható újságírói kérdésére, hogy a film miről szólt, a rendező azt mondta, hogy hat nap alatt megy végbe egy folyamat, A rendező szavai szerint „nyilván nem véletlenül".
A további puhatolódzás eredményeképpen még elhangzott az alkotók részéről az is, hogy a művészetnek nem dolga különböző programokat vagy reményt sugallnia. Ahogy fogalmaztak: minden véges, még lehet, hogy maga a világ is.
Azzal kapcsolatban, hogy mit jelentene, ha A torinói ló díjat kapna, Tarr Béla ennyit reagált: „Fogalmam sincs mit jelent. Műalkotásokat versenyeztetni ostobaság. Az a fontos, hogy a film megérintse az embereket".