A túlteljesítő

Nem találkozhattam vele, mégis ismerősömnek tartom a száz éve, 1914. március 4-én született Budó Ágostont, hiszen tanítványaitól tanulhattam a fizikát – döntően az ő háromkötetes Kísérleti fizika című tankönyvének segítségével.

Fizikusi pályája rendhagyó módon indult. Szülei jogászi karrier felé terelték volna, de részt vett az Eötvös Loránd Matematikai és Fizikai Társulat által megrendezett, elsőévesek számára kiírt versenyen. Ő, a joghallgató nyerte a fizikai első díjat. Matematika–fizika szakos hallgató lett a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen. Budó Ágoston egyetemistaként bekapcsolódott a műegyetemi molekulaspektroszkópiával foglalkozó kísérleti kutatómunkába, dolgozata jelent meg a nemzetközi hírű Zeitschrift für Physik című folyóiratban. Nappal a Dohány utcai iparitanuló-iskolában és a Reáltanoda utcai gimnáziumban volt óraadó tanár, éjszakánként molekulaspektroszkópiával foglalkozó kutató.

1940-ben került Szegedre főiskolai tanárnak. Ott készültek azok a jegyzetek, amelyeket később egyetemi tankönyvekké fejlesztett. 1950-ben a Kísérleti Fizikai Intézet élére került, és 1969-ben bekövetkezett haláláig tanszékvezetője. Budónak köszönhető, hogy a II. világháború során koldusszegénnyé vált Kísérleti Fizikai Tanszék újraéledt, és az is, hogy a spontán emisszió vizsgálata elvezetett a kényszerített emisszióval való foglalkozáshoz, a magas színvonalú lézeres kutatásokhoz –e munka közvetett elismerése a Szegeden épülő szuperlézer. Az általa írt Kísérleti fizika három kötetéből nemzedékek tanulták és tanulják a fizikát. Híres Mechanika tankönyve német nyelven négy kiadásban jelent meg.

Budó professzor sohasem volt párttag, de a kutatás mellett irdatlan mennyiségű adminisztráció is a nyakába szakadt, amit tetézett a szocialista munkaversenyek megszervezése. Nevezetes dátumokra felajánlásokat kellett tenni, azok kiértékeléséről jelentések készültek. Egy ilyenben szerepel, hogy Budó Ágoston a felajánlását 30 százalékkal túlteljesítette, mert az Elméleti mechanika könyvét a tervezettnél két héttel előbb fejezte be – a történetről egyik tanítványa, Dombi József emlékezett meg a Fizikai Szemlében. Kutatómunkáján túl Budó Ágoston a tudományszervezésre is szakított időt. Sokat tett a vidéken elsőként Szegeden létrehozott Akadémiai Bizottság megalapításáért, amelynek elnöki tisztét haláláig ő töltötte be. Javaslatára hirdették meg a Jedlik Ányos feladatmegoldó versenyt az 1960-as évek elején. Az 1975-től Budó nevét viselő versenyt máig odaadóan megszervezik. A Kossuth-díjas akadémikus csak 55 évet élt, 1969-ben tragikus hirtelenséggel, szívroham következtében halt meg.

I!

NÉV: Budó Ágoston (1914–1969)

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.