Erzsébet és a díszkatolikusok
A XVI. század java azzal telt Angliában, hogy ingadozott az ország uralkodóival együtt a katolicizmus és a különböző anglikán irányzatok között. Ennek az ingadozásnak tömérdek legyilkolt áldozata volt. Ahogy váltakozott a kurzus, úgy lettek az üldözőkből üldözöttek és viszont. Ellenben ez a két hithű katolikus olyan zseniális, kreatív és nélkülözhetetlen volt, hogy mindenki elfogadta őket. A katolikus és az anglikán egyháznak is, latinul is, angolul is, ők írták a legnagyobb becsben tartott műveket. Thomas Tallis és az ő tanítványa, William Byrd. Ők vitték az európai zeneművészet csúcsára az angol reneszánsz zenét.
Mindketten kórista diákokként kezdték, mint a kor komponistái általában. A King’s Singers alapítói pedig cambridge-i King’s College kamarakórusából jöttek majd félszázaddal ezelőtt. Hat férfihang és semmi más. A kontratenor(ok)-tól a basszusig. Az utolsó alapító is kiszállt vagy húsz éve, a negyedik-hatodik ember viszi már a szólamokat, de az együttes maradt, mi volt. Ezt a mit Malina János pontosan megfogalmazta: „Az első benyomás a feltétlen bámulaté – bámulat a művészek hallatlan felkészültsége, a legeslegapróbb részletekig kidolgozott és mégis ihletett előadás iránt, és bámulat egy olyan zenekultúra iránt, amely négy évtized alatt a King’s Singers tagságának körülbelül negyedik garnitúráját tudja kitermelni, amely ugyanazzal a félelmetes profizmussal és alázattal, ugyanazon a hőfokon énekel.” És a világon mindent. A legrégibbtől a legújabbig, a legszentebbtől a legprofánabbig. És minden előadásukban jelen van a humor, a szórakoztatás elszánt ambíciója. Iszonyatosan népszerűek a világ minden sarkában, folyvást jönnek, mennek, röpülnek, koncerteznek, lemezeket csinálnak. Legutóbb októberben jártak Pesten. A Szent István-bazilikában rendezett Britannia aranykora című koncertsorozatban énekelték el Byrd titkos kiadásokban terjesztett, forradalmian polifon katolikus miséinek egyikét, s annak tételei között Jeremiás siránkozott Tallis motettáiban. A ráadásban pedig jöttek a spirituálék.
A két esztendőt átkötő hét elején is, végén is leadta és leadja ezt a koncertet a Bartók rádió, hogy az egyik év is jól végződjék, és a másik is jól kezdődjék. Ha már...
I!
01. 04.
KEZDÉS: 12.05
CSATORNA: Bartók rádió
CÍM: A King’s Singers hangversenye
TAGOK: David Hurley (kontratenor), Timothy Wayne-Wright (kontratenor), Paul Phoenix (tenor), Christopher Bruerton (bariton), Christopher Gabbitas (bariton), Jonathan Howards (basszus)