Élő tudomány
Azt olvasom az Akadémia honlapján, hogy sokféle élőlény képes a mágnesesség érzékelésére. A Föld mágneses terének segítségével egyes állatok egyik kontinensről akár egy másikra elnavigálnak, mások a néhány centiméterrel távolabbi, de számukra élhetőbb feltételeket biztosító helyet keresik fel. Utóbbiak közé tartoznak a mágneses baktériumok, amelyek vas-oxid- vagy vas-szulfid-kristályokat választanak ki, ezáltal maguk is úgy működnek, mint egy-egy iránytű. De hogyan működik a parányi baktériumban a kristályképződés biológiai szabályozása? Hát éppen erről beszél a magyar tudomány ünnepe alkalmából Pósfai
Mihály akadémikus. A szegedi lézerfizikus, Bor Zsolt meg arról szól, hogy évente több millió, vagyis óránként több mint ezer – a szaruhártya alakjának hibáit korrigáló és ezzel a tökéletes látás optikai feltételeit megteremtő – Lasik-műtétet végeznek. A beteg a lézeres műtétet követő napon már gépkocsit, néhány nap múlva akár repülőgépet vagy űrhajót is vezethet. Utóbbira ritkán kerül sor, de örüljünk ennek a lehetőségnek.
Itt van körülöttünk a nagyon is élő, újat adó tudomány. Eredményei megjelennek a mobiltechnológiában, a vízlepergető anyagokban és a korszerű világítótestekben. Ha tudunk róla, ha nem, a kutatási eredmények használói vagyunk mindannyian. A magyar tudomány ünnepe minderről, a velünk élő és értünk tevékenykedő tudományról szól. És arról, hogy próbáljuk megérteni ezt a tudományt. Nehéz, de nem lehetetlen vállalkozás.
I!
11. 18.
KEZDÉS: 8.00
HELYSZÍN: MTA Atommagkutató Intézet
(Debrecen, Bem tér 18/C)
CÍM: Rendhagyó fizikaórák
BELÉPÉS: ingyenes
KEZDÉS: 16.00
HELYSZÍN: MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont
Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet
CÍM: Nyílt nap
BELÉPÉS: ingyenes
11. 19.
KEZDÉS: 16.00
HELYSZÍN: Magyar Tudományos Akadémia, Díszterem
CÍM: Lézeres szemsebészeti eljárások: utak az éleslátáshoz
Bor Zsolt lézer- fizikus előadása
BELÉPÉS: ingyenes