Szereplő írók
Közelebb juthat a közönség ahhoz, hogy mit gondol az író, ha hallhatja, nézheti, amikor saját szövegét olvassa fel, adja elő. Sokat mondanak a gesztusok, grimaszok, hangsúlyozott szavak és mondatok, szünetek. De mert magyarázatot nem fűznek hozzá, igazából az a jó, hogy ott van a többi néző is, velük együtt lehet reagálni az elhangzottakra, ismerős vagy teljesen új szövegekre.
Meg ott van a zene is, a három dzsesszzenész, aki a kellő pillanatban a kellő dallamokat fűzi hozzá, erősíti vagy oldja a hangulatot, teljessé teszi az élményt. Hozzátesz az irodalomhoz.
Nézem a szereplők névsorát, tudom, hogy a kortárs írás nagyjai lépnek a színpadra, egymást erősítve, és Ottlikra gondolok, aki azt írta: „Van egy ilyen testvéri érzés azok között, akik egy szakmához igazán értenek, ilyen összepillantás az átlagszintű világ feje fölött, az egymás megbecsülésénél minőségileg több, szinte gyerekesen vegytiszta szeretet.”
Pedig mostanában mintha más világban élnénk, irigy módon próbálják hírbe hozni az itt hallhatóakat-láthatóakat is. Vita folyik arról, hogyan kaptak a rendszerváltás előtt párthátszelet a „posztmodern szövegirodalom” képviselői a népiekkel szemben. Mintha máig hatóan nem a színvonal számítana, hanem a régmúlt politikai akarata. Nyilván azért megy a néző meghallgatni éppen ezeket szerzőket, mert annak idején a pártfunkcionáriusok őket futtatták egy másik csoport helyett.
Örült beszéd, benne van a rendszer.
I!
10. 08.
KEZDÉS: 19.00
HELYSZÍN: Pesti Színház (Budapest V., Váci u. 9)
CÍM: Szó és zene
ÍRÓK: Esterházy Péter, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Závada Pál
ZENÉSZEK: Dés László, Dés András, Barcza Horváth József
JEGYÁR: 2800–3600 Ft
KIRÁLY
SZÖVEG: ONGJERTH HANNA
Október 7.
Ma ki szól bele egy kamasz szerelmi életébe. Bezzeg 602 éve a 14 éves Habsburg Albertet eljegyezték a kétéves Luxemburgi Erzsébettel!
Október 8.
Nemes egyszerűséggel saját magáról nevezte el I. Ferenc francia király Franciscopolist, a 495 éve alapított kikötővárost (ma Le Havre).
Október 9.
Ha az 1245 éve trónra lépett Nagy Károly Európa atyja volt, akkor testvére, I. Karlmann a nagybátyja?
Október 10.
Portugál legenda szerint az 589 éve született I. Ulászlónk nem halt meg 22 évesen a várnai csatában, hanem Madeirán ért meg szép kort.
Október 11.
Pedagógiai vagy politikai megfontolásból adta 472 éve V. Károly császár a Milánói Hercegséget 14 esztendős fiának, Fülöpnek?
Október 12.
Lucius Verus és Marcus Aurelius jól kijöttek egymással, pedig egyszerre uralkodtak a Római Birodalomban: 1847 éve együtt ünnepelték a pártusok elleni győzelmet.
Október 13.
Nem tudta titokban meggyilkoltatni anyját az 1959 éve császárrá lett Néró, megölette hát nyíltan.