Ünneplik a magyar írást, egy kivétellel
Rendezésben és kiadáspolitikában általában a hagyományokat követi az idei betűünnep. A központi helyszín ezúttal is a pesti Vörösmarty téren lesz, itt és az utcatorkolatokban – Zentai Péter László, a rendező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) igazgatójának beszámolója szerint – 147 pavilonban 220 hazai és határon túli kiadó kínálja portékáit. Az is megszokott, hogy az Oroszlános kútnál, illetve a Vigadóval szemben fölállított két színpadon egész nap könyvbemutatók, zenés műsorok követik egymást, amelyeket a Magyar Rádió is közread. Az eseménysorozat csütörtök délután négy órakor a kissé furcsán hangzó Katasztrófavédelem Központi Zenekarává átkeresztelt korábbi tűzoltózenekar bevonulásával kezdődik. Az ünnepi megnyitót Háy János író mondja. Ezzel egy időben külön megnyitó lesz Székesfehérváron is. A város az idei Szent István-emlékév kapcsán gazdagítja könyvünnepét. Bráger Éva alpolgármester elmondta, a könyvhétre egyebek között emlékkiállítást is rendeznek Janikovszky Éva és illusztrátora, Réber László munkásságáról.
Megszokott, hogy az MKKE fölkérésére minden évben egyre több város, falu szervez könyvheti rendezvényeket – az idén is 80-85 település tartozik ebbe a körbe –, most azonban szokatlan dolog is történt. Kiskőrösfideszes polgármestere azzal válaszolt a fölkérésre –tudtuk meg az MKKE igazgatójától –, hogy a helyi könyves vállalkozások védelme érdekében az önkormányzat nem engedélyezi a könyvhetet a városban. E sajátos megközelítéssel eddig nem találkoztunk, és remélhetőleg nem akad követőkre, annál is inkább, mert nagyfokú tájékozatlanságról tanúskodik: a könyvhét a kortárs magyar irodalom, könyvkiadás és -kereskedelem üzleti szempontból is jelentős eseménye ugyanis. Erkölcsi jelentőségét pedig e helyütt talán nem kell bizonygatni.
Ezért rendeznek a határon túl is magyar könyvhetet: Kolozsváron az idén ismét, és már Aradon is, ott az Irodalmi Jelen folyóirat szervezésében. És persze ezért van az is, hogy nemcsak új könyvek szerepelnek a programban, nemcsak író-olvasó találkozók lesznek, hanem zene, tánc és bábszínház is vonzza majd a közönséget. Újdonság a könyvnapi verselő, amelynek keretében középiskolások mondják el közönség előtt kedvenc verseiket; fölcsendülnek megzenésített költemények is; szombaton, a Vörösmarty téri Könyvek Éjszakáján pedig írók kísérik magukat gitárral: Barna Imre, Bornai Tibor, Bródy János, Grecsó Krisztián, Háy János (ő köteteivel együtt az egyik főszereplője az idei ünnepnek) és Vámos Miklós várja az érdeklődőket.