Visszacsábító darabok
A „Bartók+” Miskolci Operafesztivál tavaly decemberben írta ki pályázatát. A versenynek az a célja, hogy olyan új közönségdarabokat találjon, amelyekkel vissza lehet hódítani a közönséget az operába.
A nem jeligés pályázatra bárki beadhatta befejezett, zenekarral színpadi előadásként még el nem hangzott művét. Az opera témája, nyelve és terjedelme is kötetlen volt. Egy szerző több munkával is jelentkezhetett, feltéve persze, hogy a jelentkezési díjat – százötven eurót –minden beadott zenemű után megfizette. Természetesen azt az operát sem zárták ki, amelyet több szerző jegyzett.
A zsűri öttagú lesz. Az elnök, Alekszej Ribnyikov orosz zeneszerző mellett az osztrák menedzser, Erich Seitter, valamint Fekete Gyula zeneszerző, a Zeneakadémia zeneszerzés tanszakának vezetője, Kerényi Miklós Gábor rendező, a Budapesti Operettszínház igazgatója és maga Kesselyák Gergely kapott benne helyet. A kilenc opera közül lehetőség szerint hármat, maximum ötöt választanak majd ki, és négy-öt napnyi próbával egy félig szcenírozott, koncertszerű (énekes-zongorás) verzióval mutatják be őket egymást követő napokon. A gálán a döntőbe jutott darabok legjobb részeit válogatják össze a művekkel foglalkozó karmesterek, és ezeket adják elő a közönségnek – hangversenyként, zenekarral. Végül ugyanaz a grémium, amely a döntőben válogatta a műveket, hirdet nyertes operát, amelyet 2014-ben megrendezett előadásként szeretne bemutatni a Bartók+. A közönség véleményére is számítanak a szervezők: a nézők voksa egy zsűriszavazatot jelent majd.
A pályázati kiírás szerint minden döntőbe jutott pályaművet pénzjutalommal, ezerötszáz euróval honorálnak, a nyertes pedig további négyezer eurót kap.