A világé a Nemzeti dal
Ezzel négyre nőtt a globális kultúrmisszióban részt vevő magyar múzeumok száma: a Szépművészeti és a Magyar Nemzeti Galéria tavaly áprilisban csatlakozott a Google kezdeményezéséhez. Az Art-Project.com-on megtekinthető magyar műtárgyak száma e pillanatban meghaladja a 350-et.
– A portálon a világ több mint kétszáz múzeumának hozzávetőleg negyvenezer műkincsében gyönyörködhet a glóbusz kultúrára fogékony közönsége. Negyvenhat múzeumban virtuális sétát is tehetnek az érdeklődők, akik egy „collection” című funkció segítségével saját virtuális gyűjteményt is készíthetnek maguknak –ez utóbbi opcióval több mint 300 ezren éltek eddig. Az oktatás számára is nagy lehetőségeket rejtő oldalt 3,5 millióan kísérik figyelemmel –mondta el a Google Magyarország vezetője, Heal Edina.
Az Iparművészeti Múzeum főigazgatójától megtudtuk: a maguk részéről 21 művész 103 alkotásával gazdagították a globális tárlatot. Takács Imre ezek közül mindenekelőtt egy 1529-ben készült itáliai majolika dísztálat emelt ki a hosszú sorból, amely egy Ovidius-történet egyik szemelvényét ábrázolja. A főigazgató utalt rá: a maga valójában egy tárló csillogó üvege alatt, meghatározott távolságból megfigyelhető mű digitalizálva, a neten tüzetesebben tanulmányozható, részletei lényegesen jobban kivehetők – vagyis a Google múzeuma közelebb hozza a tárgyat az emberhez. Takács másodjára egy 1520-ból származó, brüsszeli illetőségű falikárpitra hívta fel a figyelmet. Az ugyancsak páratlanul értékes, Jézus születését megörökítő alkotás I. Ferenc József révén vált közkinccsé: miután 1904-ben megvásárolta, a Művészetbarátok Egyesületének ajándékozta – tőlük került 1914-ben az Iparművészetibe. A virtuális múzeum kollekciójába Rippl-Rónai Vörösruhás nő című falikárpitja (1898) és egy gyönyörű, 1600 körül, Prágában készült serleg is bekerült.
A PIM-et főigazgató E. Csorba Csilla az általuk rendelkezésre bocsátott félszáz digitalizált relikvia közül Petőfi Nemzeti dalának kéziratát említette meg elsőként – amelyet, állapota miatt, az utóbbi negyven évben egyáltalán nem láthatott a közönség –, majd elárulta, hogy a kollekcióba bejutott Petőfi egyetlen dagerrotípiája, Babits Mihály bombatámadásban összeroncsolódott írógépe, Zichy Mihály A magyar nép című, különös hangulatú és sorsú festménye, Ady Endre Kocsiút az éjszakában és József Attila Thomas Mann üdvözlése című versének kézirata, illetve gépirata, Kassák több tipográfiaterve, valamint Márffy Ödön Csinszka-portréja is. A főigazgató megjegyezte: azzal, hogy a művek kikerültek a virtuális múzeumba, a PIM közelebb kerül a határon túli magyarsághoz, sőt az intézmény látványosabb, netes jelenléte reményei szerint a jövőbeli gyűjteményéseket is segítheti.
Két év múlva kész a palota?
Elkészültek az Iparművészeti Múzeum teljes rekonstrukciójához szükséges engedélyezési tervek, ezután folyamatosan készülnek majd a kiviteli tervek is, amelyek várhatóan októberben öltenek végleges formát – közölte érdeklődésünre Takács Imre főigazgató. Miután ez megvan, ki lehet írni a kivitelezési tendert. Feltéve hogy közben megszületik a vonatkozó kormányhatározat, 2014 márciusának közepén elkezdődhet a konkrét munka. A tervezés, a ház átmeneti kiürítése (még nem választották ki a megfelelő épületet), valamint egy új bútorraktár megépítése (saját telken, Nagytétényben) 1,3 milliárd forintba kerül a mostani számítások szerint, a teljes rekonstrukció költségét – amelyben az előbbi összeg is benne van – 17,5 milliárdra taksálják. A múzeum a remények szerint 2016 márciusára újulhat meg – pincétől a padlásig, egy új közgyűjteménnyel, a Magyar Design Múzeummal kiegészülve. Mindehhez tehát lényegében már csak a költségvetési támogatás hiányzik.