Lelőhely a Király utcában

A minap – legalábbis fél lábbal – kilépett a virtuális térből a Bősze Ádám Zenei Antikvárium: a névadó üzletet nyitott a Király és a Csengery utca sarkán. Ezzel megszületett Budapest egyetlen olyan antikváriuma, amely kizárólag zenei kiadványokkal foglalkozik. Bősze Ádám antikvárius és zenetudós 2004-ben indította el online kereskedését, mindenekelőtt külföldi érdeklődőknek.

Úgy öt évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy valami megmozduljon: elkezdett formálódni egy kicsi, de markáns honi gyűjtői réteg, és a 2000-es évek első évtizedének végére a hazai közgyűjtemények is eljutottak a felismerésig, hogy számos olyan, zenével kapcsolatos érték lappang az országban, amelynek szakszerű és tudományos feldolgozására az erre specializálódott antikvárium a legalkalmasabb. Így az online bolt megbecsült vásárlója lett például az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Zeneműtára, a Zeneakadémia Régi Gyűjteménye vagy a Liszt Múzeum – mondja az alapító.

Az egykori Trocadero kávéház helyén kialakított, mindössze ötven négyzetméteres, cserébe viszont jó ötméteres belmagasságú üzlet nem csupán adásvételek színtere, hanem egyfajta találkozóhely is. Közel van hozzá a hamarosan újranyitó Zeneakadémia és kollégiuma, a Konzervatórium és a Régi Zeneakadémia; a helyválasztás persze egyáltalán nem volt véletlen.

A kereskedés durván háromezer használt és régi zenei tárgyú könyvet, nyolc-tízezer kottát, sok száz kéziratot, fényképet és metszetet kínál az érdeklődőknek, sőt hamarosan antik hangszereket is. A haladó hagyományt folytatva rendszeresek lesznek az árverések is; a legközelebbi aukciót május végére szervezik, ahol egy különleges magyar gyűjtemény kerül kalapács alá. A Király utcai üzlet mellett az online bolt is megmarad, emez Bosze.com címen fut tovább.

Az antikvárium megnyitása több szempontból is fontos esemény a zeneszerető közönség számára. Budapesten egyrészről nincs több olyan üzlet, amely ennyire komolyan koncentrálna a régi kottákra, kéziratokra és könyvekre, másrészről nem árt tudni: bár ezeknek az értékeknek nagy része az idők során eltűnt, időnként azért fel-felbukkan belőlük egy-egy. A Király utcai bolt garantálja a korrekt értékbecslést is, márpedig ilyen helyből is igen kevés van.

A kereskedésnek mindezzel együtt igen jó esélye van arra, hogy a nemzeti kincsnek számító kéziratok, eredeti kották felfedezőhelyévé váljon – méltatta az eseményt a Hangszer és Zene Online (HZO) főszerkesztője, a Magyar Hangszerész Szövetség elnöke, Domonkos Máté. Hozzátette: a bolt azzal, hogy nemcsak a gyűjtőket szolgálja ki, hanem nagy mennyiségben árul használt kottákat is, újabb lelőhelyet jelenthet annak a sajnálatosan gyorsan gyarapodó közönségnek, amely nem engedheti meg magának az új kottákat – itt vannak példaképpen mindjárt a legendásan túlfizetett zenetanárok.

Haydn 1,7 millióért

Bősze Ádám legutóbb 2011-ben szervezett aukciót. Az árverésre bocsátott kincsek közül két eredeti Liszt-kézirat és két dedikált Liszt-kotta volt a legkülönlegesebb – az utóbbi kelt el a legdrágábban, félmillió forintért. Persze messze nem ez volt a legértékesebb darab, amelyen túladott, hanem két eredeti Haydn-kotta, egyenesen Haydn magánkönyvtárából. Ezeket az OSZK vette meg 1,7 millió forintért.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.