A modern világ képlete

Nem véletlen, hogy szépirodalomra specializálódott kiadó adta ki, de a cím láttán elbizonytalanodó olvasónak így is bíznia kell bennem: állítom, ennél élvezetesebbre írt és fordított könyvet régen nem vehetett a kezébe!

A könyv a XX. század nagy felfedezéséről, a közismert, de kevesek által megértett Albert Eistein-féle megállapításról szól. A címben szereplő képlet annyit jelent: a tömegben tárolt energia egyenlő a tömegnek és a fénysebesség négyzetének a szorzatával.

Na és? Az általános meg középiskolai matek- és fizikaórákat végigunatkozók nagy része máris ásítani kezdett. Pedig érdekesebb könyvet mostanában nem fognak találni: ámulva megfigyelhetik, milyen logikai lépésekkel jut a nyitott szellem az addigi emberi tapasztalatoktól merőben eltérő következtetésekre.

És a szerzők ígérik: „Eljutunk a híres egyenlethez, amely kimondja, hogy E=mc2, miközben nem használunk Pitagorasz tételénél bonyolultabb matematikát.” De még arra sem kell emlékezni,mert amikor szükség van rá, szemléletes példán elmagyarázzák, amit kell.

Az olvasó meg nem győz csodálkozni:minden világos a kezdettől a végéig. Mintha nem is a világmegváltó képletet akarnák bizonyítani, hanem saját állításukat: „Bár az eredményei egyre komplikáltabbak,maga a tudomány végső soron nem bonyolult. Megkockáztatjuk, hogy lényege szerint a feladata nem más, mint hogy megszabadítson bennünket a velünk született előítéletektől, és olyan elfogulatlanul szemléltesse a világot, amennyire csak lehetséges.”

Na, de mire jó ez az egész azonkívül, hogy kiderült, a sci-fik egy részét kidobhatjuk,mert az időben hátrafelé nem utazhatunk, de előre annál inkább. Például arra, hogy ismeretlen terepen gyorsan eljussunk oda, ahova kell: a relativitáselmélet alapján végrehajtott korrekciók nélkül nem működne jól a GPS sem.

I!

SZERZŐ: Brian Cox, Je Forshaw

CÍM: E=mc2

 

(De miért olyan nagy ügy ez?)

FORDÍTOTTA: Pataki János

KIADÓ: Európa, 260 oldal

ÁR:2990 Ft

 

OLVASÁSRA VALÓ

1 SIMONYI KÁROLY: A FIZIKA KULTÚR TÖRTÉNETE

Akadémiai, 616 oldal,11 900 Ft

Ez az ötödik, javított, bővített kiadás. A nagy tudós és tudománytörténész izgalmas tudomány- és kultúratörténeti remekműve tavaly jelent meg először angolul is fia, az űrturistaként ismert informatikus zseni, Charles Simonyi gondozásában.

2 SIMON SINGH: A NAGY BUMM

Park, 624 oldal,4500 Ft

A tudományos témák regényszerű feldolgozása a brit szerző specialitása. Érdekesen közelít a témához, sikere is van az olvasók között, pedig nem egyszerűsít a bonyolult magyarázatokon.

3 LEON LEDERMAN: AZ ISTENI A-TOM

Typotex, 363 oldal,4100 Ft

A nyolcadik kiadásban megjelent könyv alcíme: Mi a kérdés, ha a válasz a Világegyetem? Élvezetes követni a Nobel-díjas fizikus gondolatmenetét, amellyel bemutatja, mit tudunk az anyag szerkezetéről, és mi van akkor, ha tudjuk, amit tudunk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.