Strauss-mérgezést? Azt!
Menjen március 14-én a Művészetek Palotájába, ahol a Nemzeti Filharmonikusok az öreg Richard Strauss ritkán hallható „zenés társalgását”, a Capricciót fogják bemutatni Kocsis Zoltán vezényletével. Aztán érjen haza 11-re, és vesse bele magát a Duna TV-be. Ott is a filharmonikusok húzzák (főleg fújják)majd a fülébe, ott is a MüPában, ott is Richard Straussot. Csak nem az öreget, hanem a fiatalt, Kocsis pedig nem vezényel, hanem zongorál.
Richard Strauss nem véletlenül adott annyi dicső föladatot a kürtösöknek. Korának leghíresebb kürtvirtuóza nemzette őt. Már a bölcsője fölött is harsogtak a rezek, ő meg óvodáskorától komponált. Pályája eleje a romantika vége. Ekkori műveiben dúlnak a legdúsabb érzelmek.
Közepes német szerelmes versekből írt szenvedélyesen visszafogott, éppoly légies, mint amilyen testies dalokat. „Gyakran hallottam, hogy a versnek nem szabad túlságosan jónak lennie, hogy jó dal kerekedjék belőle. A muzsika sokkal jobban jár, ha az a feladata, hogy középszerű szöveget aranyozzon be.” Ezt meséli nekünk Dr. Phil. Serenus Zeitblom ThomasMann Doktor Faustusában. Nos Straussnál sem a középszerűségre, sem az aranyozásra nem lehet panasz. Az elérzékenyülő olvasó tartsa készenlétben a zsebkendőjét az Allerseelen alatt.
Az ifjú zeneszerző dalait hozzájuk passzoló ifjú magyar lírai tenor, Brickner Szabolcs énekli el. Ő a legtekintélyesebb ifjú tenoristák egyike Európában, mióta megnyerte a pályakezdők énekversenyét Belgiumban.
A koncert Strauss legelső szimfonikus költeményével, a Don Juannal kezdődik és a másodikkal, a Halál és megdicsőü óléssel végződik. A Don Juannal alapozta meg 25 évesen a hírnevét. Ennek a zenének nem lehet ellenállni. 16-18 perc alatt ennél több váratlan és lenyűgöző hatás nem érheti a hallgatót. Az első fölfelé törő, színpompás futamok után előkúszik egy árva hegedűhang, és a nyomában több hullámban ránk árad a föltartóztathatatlan vágyódás dallama. S amikor azt hisszük, a visszatérő diadalmas színpompa fináléjával búcsúzik tőlünk a szívtipró, hirtelen lezuhanunk a lélekmélyi csendbe, semmibe vezető dobütésekkel hagyódunk magunkra. Aki azt mondja: három óra alatt a leghíresebb Straussot is meg lehet unni, annak igaza van. De az nem a Richard!
I!
03. 14.
KEZDÉS: 23.00
CÍM: MüpArt classic Richard Strauss-est
KÖZREMŰKÖDIK Nemzeti Filharmonikus Zenekar Kocsis Zoltán (zongora), Brickner Szabolcs (ének)
KARMESTER: Gilbert Varga
CSATORNA: Duna TV