Nem mind arany, ami fénylik
A Socialtimes.hu című oldal – ezer egyéb mellett – a kulturális élet szereplőinek facebookos karrierjét is folyamatosan figyelemmel kíséri. Statisztikájából szépen kiolvasható az intézmények, kultúrszolgáltatók, művészek, irodalmárok, kulturális produkciók (stb.) toplistája, részint a rajongók száma, annak növekedése, valamint az ún. TAT szerint – utóbbi azt mutatja, hogy hány felhasználó beszél az oldalról, azaz hányan osztják meg, kommentelik, lájkolják aktuálisan – mekkora az interaktivitás a site-tal kapcsolatban.
Maradjunk leginkább a rajongásnál, és nézzük először, mondjuk, a színházakat. Nos, a pillanatnyi állás szerint a honi teátrumok közül e sorok születésekor messze a Budapesti Operettszínház vezet, csaknem 26 ezer rajongóval büszkélkedik. Minden tiszteletünk a dalszínházé, de mi tagadás, meglepő, hogy a Nemzeti Színházért alig harmadennyien (8195-en) lelkesednek. Ami a többieket illeti, igen jól hasít még a Madách (23 342), a Víg (16 130), a Katona (11 711 rajongó), az Opera (10 599), a Centrál (6395) és a Bárka (5830). Érdekes, hogy bizonyos fanatikusoknak sikerült bepréselni a mezőny aljába még Lakner bácsi Gyermekszínházát is, amelynek – honlapja szerint – 2006. október 15-én lesz a következő előadása.
Kicsit különös a könyvesboltok népszerűségi skálája is. A Bookline (65 803), az Alexandra (61 139) és a Libri diadalát (24 148 rajongó) értjük, a Magyar Menedék Könyvesház helyezését (14 356 fan) azonban kevésbé, korábban szerkesztőségünk legjobbjai sem hallottak az amúgy nevének megfelelő kínálatot nyújtó intézményről. A sorrendben az Írók Boltja is eléggé hátraszorult (4442 követő). A legkívánatosabb könyvek élmezőnyében szinte kizárólag bestsellereket találtunk, ami voltaképp természetes; a napi könyvkiadást nagyobb távolságból követőknek kizárólag Nabokov neve és egy műve tűnik fel, lenn az alvégen, a 68-as tabella 66. helyén. A múzeumi listát viszont mély megértéssel szemléltük: ha nem számítjuk a Budavári Labirintust, a Ludwig (34 179), a Szépművészeti (13 650), a Nemzeti Múzeum (5076), a Néprajzi Múzeum (4883), a Műcsarnok (6090) és az Iparművészeti (4647) vezet.
A fim kategóriában a jelek szerint a Magyar Népmeséket övezi a legnagyobb szeretettel a Facebook népe (335 000 rajongó), ezt a listán az éppen népszerű mozik követik; az amúgy mindenki által imádott Indul a bakterház és A tizedes meg a többiek a 11., illetve 69. a sorban, és a valaha leforgatott magyar filmek egyik legjobbjának tartott A tanú sem jutott előrébb az 56. helynél.
Valóban nem mindig és feltétlenül az kapja a legtöbb lájkot, akiről/amiről azt gondolnák, hogy a legtöbb járna neki. A Socialtimes.hu ügyvezető igazgatója rávilágított: az olykor tán meglepően nagy rajongói szám mögött a gyakran igen tudatos online marketingtevékenység áll. Az első és legelterjedtebb opció a tábor növelésére a Facebook-oldalak jobb szélén található, szembetűnő hirdetési felület, ahol az oldalak tulajdonosai elhelyezhetnek lájkolásra invitáló hirdetéseket. A számítások szerint napi tízdolláros ráfordítással – ez nagyjából száz kattintásra elég – húsz-negyven új rajongót lehet szerezni így, havonta tehát akár 6-800-at is – mutatott rá Radisics Milán közösségi marketing-média szakértő.
A másik szisztéma, amikor a cég, intézmény más online csatornáiról, tehát honlapjáról, esetleg hírleveléről tereli a Facebookra a látogatóit az erre alkalmas Facebook-bővítményekkel, és vannak offline csatornák is, amelyeket hasonlóképpen lehet használni – egy színház például egy tévés-rádiós hirdetésben, újságban megüzeni, hogy a lájkolók olcsóbban kapnak jegyet, vagy más kedvezményben részesülnek. A következő, ugyancsak jól bevált eljárás a netes játékok, leggyakrabban kvízek elhelyezése az intézmény Facebook- – e célra létrehozott – aloldalán. Ez is rajongók ezreit hozhatja alig néhány röpke nap alatt, hiszen ha az ember leül játszani, a játékban kifejtett aktivitása azonnal megjelenik a facebookos hírfalán – ezzel másokat is játékra és csatlakozásra inspirál. Radisics Milán azonban megjegyezte: az efféle játékos rajongómaximalizálás nem mindig olyan fényes siker, mint amilyennek látszik, hiszen – mondjuk – aki csak egy kvíz öröméért látogat meg egy oldalt, az egyáltalán nem biztos (sőt), hogy az adott intézmény, cég kitartó csodálója lesz. Talán meg se nézi igazán, hol jár éppen.
Írók, költők számokban
Ami a legnépszerűbb irodalmárokat illeti, az élen Müller Péter áll mostanság, több mint 66 ezren tartották érdemesnek az előkelő helyre, mindjárt utána, nagyjából fej fej mellett Radnóti és Rejtő következik (kb. 21 000), a negyedik Fejős Éva (14 180), majd Ady Endre (9028) és Weöres Sándor (8532) jön. Tán sokakat meglep, de Esterházy Péter a maga 4140 Facebook-rajongójával csak a 11. helyig jutott, Vass Virág a 13.-ig, Janikovszky Éva a 18.-ig, Vámos Miklós pedig a 19.-ig. Más kortárs magyart amúgy nem is igen találni.