Városi ki mit tud
Szegeden csaknem egy időben ürül(t) meg a Szabadtéri Játékok, a Szegedi Nemzeti Színház és a Szegedi Szimfonikus Zenekar vezetői posztja. A szabadtérin amiatt következett be idő előtti üresedés, hogy múlt év decemberében a Fidesz–KDNP–Jobbiktöbbség második nekifutásra leváltotta Bátyai Edinát, a korábbi igazgatót. A kőszínház vezetői posztjára öten pályáztak: Gyüdi Sándor jelenlegi igazgató, Balikó Tamás, aki közel két évtizeden át vezette a Pécsi Nemzeti Színházat, Vasvári Csaba színművész, aki egy fél cikluson keresztül igazgatta a székesfehérvári Vörösmarty Színházat, majd távozott posztjáról. Beadta pályázatát Juronics Tamás, a Kortárs Balett vezetője és Szolnoki Tibor énekes. Őket már korábban meghallgatták, de a kulturális bizottság a február 20-i ülésére halasztotta, hogy bejelentse döntését, amelyet a közgyűlés elé terjeszt.
Van egy jogvita a jelöltek alkalmasságával kapcsolatban. Mózes Ervin címzetes főjegyző jogi álláspontja szerint az öt jelölt közül háromnak – Juronicsnak, Szolnokinak és Vasvárinak – a pályázata nem felel meg a kiírásnak, amely ötéves kulturális intézményvezetői gyakorlatot kér a pályázóktól. Ők azonban az előadó-művészeti törvényre hivatkoznak, amely szerint kulturális szervezet élén megszerzett vezetői gyakorlat is elegendő. A főjegyző viszont azzal érvelt: a pályázat kiírója meghatározhat a törvénynél szigorúbb feltételt is, és ha megtette – a Fidesz–KDNP képviselői is megszavazták a pályázat szövegét –, akkor utólag már nem tekinthet el tőle.
A városban sokféle mendemonda kering a jelöltekkel és esélyeikkel, továbbá a döntés szempontjaival kapcsolatban. A 29 fős szegedi közgyűlésben a jobboldal bármit képes megszavazni, ha saját körein belül megállapodik róla. Az egyik kérdés, hogy ténylegesen a szegedi képviselők döntenek-e, vagy valahonnan, a Fidesz országos központjából mondják meg nekik, kit kell választaniuk.
– Én már annyi mindent olvastam, milyen ukáz van kiadva nekünk, hogy csak nevetek ezen – mondta érdeklődésünkre Haág Zalán, a kulturális bizottság fideszes elnöke. – A szabadtéri kapcsán három jelöltet is támogatnunk kellett volna, mert Kelemen Csabát is, Koltay Gábort is és Herczeg Tamást is a jobboldal emberének tartják. De a színház-igazgatói poszt kapcsán is egyszer azt hallottam: Vasvári Csabát támogatjuk. Máskor azt: Gyüdi Sándor a jobboldal jelöltje. Énnekem senki nem adott semmilyen utasítást. Tudomásom szerint a képviselőtársaimnak sem.
Solymos László alpolgármester viszont (MSZP) úgy látja: a fideszes kulturális bizottsági tagok Vasvári Csabát támogatnák. Megkérdeztem Haág Zalántól is, hogy elismerik-e a jegyző jogi észrevételét, hogy csak Gyüdi Sándor és Balikó Tamás pályázata érvényes. Szerinte a fenntartónak – vagyis a közgyűlésnek – kell eldöntenie, hogy figyelembe veszik-e a főjegyző jogi észrevételét.
Megkérdeztem Solymos Lászlótól: a baloldalnak van-e jelöltje? Azt válaszolta, ők tiszteletben tartják a jogszabályokat, e szerint pedig két személy közül lehet választani: Balikó Tamás és Gyüdi Sándor között. Van tehát két jelölt, aki mind szakmailag, mind jogilag alkalmas. Ha a Fidesz mégsem közülük kíván választani, hanem a jogszabályokat nem tartja magára kötelező érvényűnek, az Solymos László szerint a szegedi kultúra és művészet nevetségessé tétele.
A szabadtéri játékok igazgatói posztjáról többen azt mondják: lehet, hogy nem is a név szerint pályázók alapján döntenek, hanem a mögöttük állók személye számít. Kelemen Csaba, az Agria Játékok igazgatója például Sasvári Sándor énekest nevezte meg művészeti vezetőnek, Herczeg Tamás pedig ifjabb Harangozó Gyula koreográfust. A szóbeszéd szerint Sasvári mellett az szól, hogy részt vett a Fidesz választási győzelmi buliján, és személyesen Orbán Viktornak énekelt. Erről a YouTube-on is látható egy felvétel. Harangozó pedig nem kapott semmilyen komoly beosztást az Opera vezető posztjainak elosztásakor, őt tehát kárpótolni kell valamivel.
Haág Zalán e pletykákra azt mondta: ha ez igaz lenne, nem látja indokát, hogy az „igazi” jelöltek miért nem pályáztak a saját nevükben. Solymos László tart attól, hogy a Fidesz–KDNP jelöltje mégiscsak Kelemen Csaba, akit már Bátyai Edina leváltásakor bemutattak. Csakhogy a hírek szerint Kelemen Csaba egy 30 milliós költségvetésű kft.-t nem tud igazán jól vezetni, és a műsorpolitikájáról is az a hír járja: érdeklődés hiányában maradtak el előadások. A szegedi szabadtérin eddig ez nem volt szokásban, és nem kellene olyan igazgatót idehozni, hogy ilyesmitől tartani lehessen. Ezzel szemben Herczeg évekig dolgozott a szabadtérin, ismeri az adottságokat és lehetőségeket, nem is kérdés, hogy ő az alkalmasabb jelölt.
Fölvetettem Haág Zalánnak, hogy a Fidesz–KDNP a Jobbik szavazatával bármit keresztül tud vinni a szegedi közgyűlésben. A kulturális bizottság elnöke cáfolta, hogy szoros kapcsolatuk lenne a Jobbikkal, és szerinte a Fidesz–KDNP-frakción belül biztosítható az egyetértés.
Más információk szerint azonban a Fidesz–KDNP-frakció is megosztott. Például Bohács Zsolt frakcióvezető azért támogatja Herczeg Tamás kinevezését a szabadtéri élére, mert Herczeg, aki évekig volt Bátyai Edina helyettese, munkát adna a kirúgott Bátyainak, aki jó viszonyt ápol Bohács feleségével. E verzió szerint a leváltása idején tett fogadkozása ellenére ezért nem pályázott újra Bátyai Edina. Ugyanakkor Herczeg Tamást L. Simon László támogatta, akit a napokban váltottak le a kulturális államtitkári posztról – lehet, hogy ez Kelemen Csabát és Sasvári Sándort erősíti.
Lesz-e döntés a közeljövőben, vagy esetleg eredménytelennek nyilvánítják a pályázatokat? – ez is kérdés. Az utóbbi variációra akkor kerülhetne sor, ha a jobboldali többség nem tudna a saját berkein belül egyetértésre jutni.