Bullshitelés helyett
A mindennapi élet problémáiból, nehézségeiből kiindulva szembesíti a politikusokat döntéseikkel, valamint azokkal az emberekkel, akik azokat kénytelenek megélni, elviselni vagy éppen elszenvedni. Ebben a műsorban az átlagember számára lehetőség nyílik beolvasni a döntéshozóknak, de lehet bosszankodni a hivatalok packázása miatt is.
A Házon kívül formátuma, az állampolgár szemszögéből készülő riportmagazin alapvetően különbözik a többi tévé politikai műsoraitól. Régebben ilyen riportmagazin volt a TV2 Naplója is, amíg fel nem falta a bulvár és a kereskedelmi tévé éppen zajló sztárműsorainak promóciós kötelezettsége. De ilyen volt a köztévében az M. Kiss Csaba vezette Szempont is. Amíg be nem zárták. A politikai háttér- és magazinműsorban mostanában készülő riportok kizárólag arra szolgálnak, hogy felvezessék a beszélő fejeket: kormánypárti és ellenzéki politikusokat, szóvivőket, politikai elemzőket, történészeket, hivatalnokokat.
Megágyazzanak a kinyilatkoztatásoknak, a vélelmeknek, a vádaknak, a monológoknak, a bullshitelésnek.
De nézzük konkrétan is, hogy milyen megközelítéssel dolgozik a Házon kívül. Különadók. Nem terhelik át –sokszor hallottuk ezt a mondatot politikusoktól – emlékeztet Boros Krisztina műsorvezető. És azon nyomban a lényegre tér: azt mondták, hogy a telefontársaságok, bankok, biztosítók állják majd a rájuk kirótt terheket, de nem így történt. Egyre több cég jelentette be, hogy árat emel, így az ügyfelek is rosszul jártak.
Fehér Krisztina, a Házon kívül riportere egy szakértőt hívott egy átlagcsaládhoz, hogy kiszámolják, mennyivel nőnek a terheik, és ezt hogyan lehet csökkenteni. Rögtön a riport elején bevágják Orbán Viktor bullshitelését arról, hogy „a tranzakciós illetéket azt a pénzintézetek fizetik, tehát nem Ön fogja fizetni, amikor átutal, hanem azt a bank fogja fizetni, aki az átutalást Ön helyett végzi”. – Az első pillanattól kezdve nem hittem el, nagyon szépen hangzik, de nem hittem el – mondja erre a családanya. Erre rávágják a másik nagy bullshitelőt, Matolcsy Györgyöt, hogy „nem fogják jobban áthárítani, hiszen óriási verseny lesz”. Erre a férj reflektál: ha én lennék a bank helyébe’, akkor én is hárítanék. Banki tranzakciós illeték, telefonadó, biztosítási adó, bevásárlás – mindennek emelkedik az ára, ha csak egyenként néhány száz forinttal is. Így több ezer forint pluszkiadás is összejöhet havonta. Internetes átutalással, a sárga csekk mellőzésével és az évenkénti bankváltással azonban a többletkiadások egy részét meg lehet spórolni. Azt kell hogy mondjam, komplett a riport. A politikusok bullshitelnek, ezt az átlagpolgár világosan látja, hiszen a saját bőrén érzi a terhek növekedését. A romló anyagi helyzet kezelésére pedig a pénzügyi szakértő próbál hasznos tanácsokat adni.
A riport műfaja drága. Adásonként három ilyen nyolc-tíz perces riport megszervezése, leforgatása, hang- és képvágása, feliratozása, a gyártási és bérköltségek több millió forintra rúgnak. Nem véletlen, hogy 2011 végén, a gazdasági válság és a reklámpiac gyengélkedése miatt az egyébként jelentős profitot termelő RTL Klub is harmadával megvágta a hírfőszerkesztőség büdzséjét, így több hírműsor megszűnt, és egy jó darabig bizonytalan volt a Házon kívül sorsa is. Aztán Kotroczó Róbert hírigazgató addig sakkozott a költségvetéssel, míg végül a Házon kívül megmaradt. Dicséret érte, nem gyászbeszéd.