Időutazás a mentőmúzeumban

Mentőmúzeum? Nahát, nem is tudtam, hogy ilyen is van!– ismerőseim többsége így reagált az élménybeszámolómra. Pedig van, bizony, méghozzá a Markó utcai Mentőpalotában, ott, ahonnan a fehér autók ma is szirénázva indulnak útjukra, és ahol „igazi” mentősök dolgoznak már több mint száz éve.

A mentősök a gyerekek szemében éppen olyan hősök, mint a tűzoltók. E misztikus hivatás azonban nemcsak gyerekfejjel, hanem később is megérinti az embert, különösen azután, hogy végigjárja a Kresz Géza Mentőmúzeumot, ahol betekintést nyer a mentősök mindmáig kivételes világába. A pincekórház, amely a második világháború nagy budapesti bombázását és az ’56-os forradalom tömegbe lövetését követően azonnal fogadta a sebesülteket, és ahol a mentősök hívás nélkül, önként, a közvetlen életveszélyt vállalva mentették az embereket, fizetésük pedig egy tál meleg étel volt csak naponta, hátborzongatóan hiteles.

A kinti lövéseket és ágyúzást imitáló hanghatások, a petróleumlámpák félhomályát idéző megvilágítás, a pinceszag, az élethű vérfoltok a betegek és a rögtönzött műtő körül igazi időutazást garantálnak.

A mentőmúzeum pincekórháza csak a nagyobb, iskolás gyerekeknek való, a kisebbeknek még rémisztő hely. Nekik a múzeum tárlata jelent életre szóló élményt: a mentőautó-modellek gazdag gyűjteménye, a különféle orvosi műszerek, a korabeli fotók és a megszólalásig igazinak tűnő emberi viaszfigurák. A múzeumi gyerekprogramok, az előzetes bejelentkezéssel kérhető bemutatók óvodai és iskolai csoportoknak ugyancsak hasznos programok. Mint Debrődi Gábor, a múzeum igazgatója hangsúlyozza: azon túl, hogy betekintést nyernek a mentők életébe a gyerekek, megtanítják velük a legfontosabbat, hogy ha bármikor balesetet szenvednek, vagy baleset szemtanúi lennének, úgy tudjanak a 104-es segélykérő számra telefonálni, ahogy kell.

Vagyis mondják el a nevüket, azt, hogy hol vannak – mert ha megszakad a vonal, a mentőautó már el tud indulni –, mi történt, mit látnak a sérültön. A pontos információ szó szerint életmentő lehet.

 

I!

HELYSZÍN: Kresz Géza Mentőmúzeum (Budapest V., Markó u. 22. I. emelet)

NYITVA: hétfő–péntek 8–16 szombat 8–14

BELÉPÉS: ingyenes

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.