Digitális kötelező
Szüksége volna a Kindle-emre, amelyen tavaly olvasta a cikkemet a Magazinban. Látogatóba érkezett hozzájuk egy baráti család, és az iskolás gyerek elfelejtette magával hozni a kötelező irodalmat, pedig meg kell írnia róla a dolgozatot, mire visszatérnek Londonba.
Öt perc keresgélés, néhány kattintás, 5 dollár 99 cent leemelve a bankszámláról, és már rajta is a kötet az elektronikuskönyv-olvasómon. Igaz, magát a készüléket is kölcsön kell adnom, mert az internetes e-könyvbolt nagyon is vigyáz arra, hogy a tartalmat ne lehessen másolni-sokszorosítani.
Régóta bombáznak a hazai kiadók, hogy kezdjek már valamit azokkal a könyvekkel, amelyeknek már egyáltalán nem létezik nyomtatott változatuk. Küldik is az adatot, hogy a világvezető internetes könyvkereskedője, az amerikai Amazon.com tavaly már több e-könyvet adott el, mint nyomottat. Hogy a kutatások szerint az Egyesült Államok népességének 21 százaléka, vagyis minden ötödik ember olvasott már digitális könyvet! Hogy Angliában az idei év első felében 188 százalékkal nagyobb értékben adtak el e-könyvet, mint tavaly ebben az időszakban, közben meg a nyomtatott könyvek értékesítése 0,4 százalékkal csökkent. Hogy mennyivel könnyebb volna tanítani, ha diákok az olvasnivalók szövegével szokásos tartózkodási helyükön, a számítógép képernyőjén találkoznának. Hogy ha könyveket kedvezményes, ötszázalékos áfával árusítják, miért kell 27 százalékot rászámítani az e-könyvekre?
Én meg azt kérdezném: ha ez angol nyelvterületen igazi üzlet kezd lenni, nálunk miért nem terjed gyorsabban? S ha terjed is valamennyire, miért csak akkor, ha ingyen lehet hozzájutni? Miért lopja a könyveket az is, aki már ráérzett az ízére? Miért nő a feketepiac, miközben a lelkes pionírok nem jutnak számottevő bevételhez?
Jelentem, írtam már nemegyszer digitális tartalmakról, és visszatérünk még rájuk, ha az a sok-sok ember, aki karácsonykor e-könyv olvasásra való készüléket kapott, kibontja gépét a színes papírból.
OLVASÁSRA VALÓ
1 GÉCZI LÁSZLÓ: RHYTHM AND BLUES ZENEI KALAUZ
Publio, 236 oldal,990 Ft
Egy e-könyv a kedvenceimről: Howlin’ Wolf, Muddy Waters, Joplin, Hendrix, Yardbirds (Clapton, Page!), Rolling Stones, Spencer Davis (Winwood!), Cream (Clapton!), Led Zeppelin (Page!), Taste (Gallagher!). Jaj!
2 ODZE GYÖRGY: DIPLOMÁCIAI KÖRÖK
A hónap könyve, 280 oldal,1190 Ft
Szegény diplomata: „Sok éjszakát töltöttem forró, barátságtalan trópusi repülőtéren, küzdöttem álmossággal hosszú, unalmas finn országutakon, órákat álltam idegesen forgalmi dugókban…”
3 ADELE FABER ELAINE MAZLISH: BESZÉLJ ÚGY, HOGY ÉRDEKELJE, HALLGASD ÚGY, HOGY ELMESÉLJE
Reneszánsz, 256 oldal,1590 Ft
Elég a címet elolvasni, hogy tudja a szülő, amit úgyis: el kell fogadtatnia magát a gyerekkel.
I!
WEB: