Játék az élettel
Mindenkinek van ismerőse, aki szerint „a pénznek állandóan dolgoznia kell”. A „munkaalapú társadalom híveként” megveti őt mint spekulánst, pedig egy vállalkozásnak-vállalkozónak szüksége van a pénzre, ami éppen tartalék valakinél. Nemcsak a pénz birtokosa, a nemzetgazdaság is jól jár, ha dolgozik a „felesleges” pénz.
Érdemes hát megtanulni, amit lehet a tőzsdéről, és kipróbálnia is annak, akit nem ijeszt, hanem vonz a szerző esete a General Motors részvényeivel: „A bukás előtt egy évvel 25 dollár körül jegyezték a részvényt, az utolsó felvonás kezdetén, 2009. február 20-án pedig 1 dollár 52 centig hanyatlott az árfolyam. (…) Kaptam egy tippet. Hihetetlen őrültségnek hangzott, de volt benne rendszer. Az volt a lényege, hogy fogadjunk a General Motorsra. (...) 77 centes árnál fogadtam az árfolyam emelkedésére, s feltettem erre az ügyletre pár száz dollárt. Péntek délután volt, elégedetten hátradőltem, s még szombaton, sőt vasárnap is okosnak hittem magam.
Aztán a következő hét elején 10 centig verték le az árfolyamot. Senkinek sem kívánom azt az érzést. (...) Nem is a pénz elvesztésén izgultam, sokkal inkább a blama miatt. Szakmányban osztom az észt a spekiknek, aztán engem is belehúznak egy ostoba ügyletbe. Szerencsémre fordult a kocka, s ahogy vártuk, azok a megátalkodott spekulánsok csak felszedték a porból a papírt. Elég az hozzá, hogy két héten belül többször is 2 dollár közelébe rántották a kurzust, de azt én már nem bírtam kivárni, valahol 1,54 magasságában az első felhúzásnál kiszálltam. Szerény befektetésemet ugyan egy hét alatt megkétszereztem, de egy életre megtanultam, hogy a legmélyebb mélységekben is újabb feneketlen kutak nyílhatnak.”
Na, a tőzsdén ilyen a happy end.
OLVASÁSRA VALÓ
1. FJODOR MIHAJLOVICS DOSZTOJEVSZKIJ: A JÁTÉKOS
Hoppá! A pénzügyi könyvek kiadója a szépirodalomból is tudja, mit kell piacra dobni. Úgy olvassuk, hogy mind játékosok vagyunk! Például a szerelemhez legalább akkora szerencse kell, mint a ruletthoz!
Alinea, 202 oldal, 2250 Ft
2. ALMÁSI MIKLÓS: HOVÁ TŰNT AZ A RENGETEG PÉNZ? VÁLSÁGKÖNYV
Athenaeum, 208 oldal, 2400 Ft
Az esztétika gazdasági fordulatokat elemző professzora sem tudja megmondani, hová lett a virtuális pénz, ami eltűnt a képernyőkről. Érdekfeszítő nyomozása viszont katarzishoz vezet.
3. MÉRŐ LÁSZLÓ: A PÉNZ EVOLÚCIÓJA
Tericum Kiadó, 354 oldal, 3170 Ft
A matematika és pszichológia tudósa nagyon jól tudja, a gyakorlatban hol használható az ő tudása. Már ott kezdődnek a bajok, hogy miért is fogadunk el egy színes papírlapot munkánk ellenértékeként.
I!
SZERZŐ: Faragó József
CÍM: Tőzsdejátszmák
KIADÓ: Alinea, 190 oldal
ÁR: 2950 Ft