Giga-E a hegyoldalban
Először is egy kis történelem (a website-ról). Az 1898. szeptember 10-én orvul meggyilkolt Erzsébet királyné legendája már életében hatalmasra nőtt, tragikus halála még nagyobbra duzzasztotta a rajongást. Már a gyász első napjaiban végigszaladt a jelszó az országon, miszerint: „Szobrot a királynénak!” A következmény: a monarchia területén alig maradt település, ahová ne került volna valamilyen Sisi-utalás. Ha több nem is, hát legalább egy emlékfa.
Az Erzsébetszobor.eoldal.hu – amely a Szoborlap.hu-tól, a Sisi-fórumtól és a Sisi Baráti Körtől egyaránt sok segítséget kapott – nem hivalgó cifra páva, kiváltképp pedig nem modern, amiképp egyébként a névadó sem volt az. Viszont érdekes és informatív.
A főlap némely Sisi-ábrázolatok után egyfajta hírfolyamba torkollik, a legfrissebb bejegyzés e sorok írásakor durván kéthetes volt, ami országos összehasonlításban egyáltalán nem rossz követési idő: a szerkesztőnek a jelek szerint kevés témába vágó esemény kerüli el a figyelmét. A folyam a Hírek menüpontban folytatódik, majd az Érdekességek című opció következik, amelyből egyebek mellett megtudható, hogy Erzsébetről nemcsak szobrokkal és táblákkal emlékeztek meg a hálatelt szívű magyarok, hanem bizony még zászlókkal is, majd szobortörténetek következnek, pontosabban nem mindig, gyakran előfordul, hogy történet helyett egy 404-es számú hiba bukkan fel, de jelzem: a redaktor már a portál legeslegelején tudatja, hogy az oldal fejlesztés alatt áll – ehhez képest pedig máris kimondottan fejlett.
A következő körben a budapesti Erzsébet-szobor pályaterveivel ismertetnek meg bennünket a Vasárnapi Újság vonatkozó korabeli cikkeit idézve, majd a „Szobrászok” menüpont jön, pontosabban jön is meg nem is, tekintve, hogy pillanatnyilag egyetlen szobrász sincs benne megnevezve – de jóhiszeműen ezt is betudom annak, hogy egy efféle site komplettírozása nem megy egyik napról a másikra, kis türelmet kérek tehát magamtól. A portál legizgalmasabb része, a Képgaléria viszont már jelen állapotában is lenyűgöző.
Elsőként elpusztult Erzsébet-szobrok képei fölött boronghat a nyájas olvasó – huszonhat ilyet talált a site gazdája – majd Rába és Rábca menti emlékfákban és ligetekben, továbbá egy meredek selmecbányai hegyoldalban gyönyörködhet, amelybe tarvágás útján gigászi E betűt formáztak a kétkezi rajongók, utóbb egy pompás képeslap- és fotógyűjteményt tanulmányozhat, majd egyéb érdekességek mellett megtudhatja, hol mindenhol kapott szobrot a királyné a tágabb világban. Természetesen megszámlálhatatlan helyen, legfőképp a monarchiában, nyilván, Korfun és Madeirán is nyilván, de ott is, ahol nem vártam volna, jelesül például a hollandiai Zandvoort városában: mint tudomásomra jutott, Sisi 1894-ben három, majd egy év múlva négy hetet ütött agyon ahelyütt. Esetében tehát már ennyi kötődés is bőven elég volt egy csinos büszthöz.