Nem bűn, de nem lehet
A pesszimisták szerint viszont a DRM kinyírja az olvasást: amíg a nyomtatott könyv esetében csak egyféle „hardverre”: szemre, illetve „szoftverre”: nyelvismeretre volt szükség az olvasáshoz, a digitális művek felhasználói egyelőre eltévednek a különféle formátumok és eszközök közötti kompatibilitási útvesztőben.
„Ha korábbi oldalunkon vásároltál, technikai okokból (...) arra kérünk, hogy regisztrálj újra az oldalon. Cserébe (...) biztosítjuk számodra a korábban megvásárolt köteteidet epub, mobi és pdf formátumban, Adobe DRM nélkül.” Ezt a levelet egy nagy e-bookshop küldte ügyfeleinek, rávilágítva, hogy a DRM-technológiák nemcsak adott műhöz vagy személyhez, hanem terjesztési csatornához is kapcsolódhatnak. Előfordulhat, hogy a megvett művet egyszer csak nem tudjuk letölteni, mert az eladó megszűnt, vagy új honlapja van. (Így járnak például, akik mostanában a Harper Collins kiadóház portáljára tévednek.)
A DRM mindazon megoldások gyűjtőneve, amelyek lehetővé teszik, hogy a művek jogainak tulajdonosa megszabhassa a tartalomhasználat feltételeit, begyűjthesse a jogdíjakat, és megakadályozhassa a jogtalan felhasználást. Ezért megnehezíti másolatok készítését, a tetszőleges hardveren történő megjelenítést/lejátszást. Mintegy hatvanféle formátum, legalább tucatnyi nagyobb lejátszócsalád létezik. A tendencia egyértelműen afelé mutat, hogy hamarosan már csak olvasóval együtt – azaz az adott készülékhez kapcsolódó tartalomáruházból – lesz érdemes e-könyvet vásárolni, ami éppen azt a „bárhol bármit”-filozófiát kérdőjelezi meg, amelyet az elmúlt másfél évtizedben az internet kialakított.
Ráadásul a formátumburjánzás egyelőre nem teremtett pénzügyi biztonságot a kiadók és a szerzők háza táján (sem), de akadályává vált például a legális forrásból származó e-könyvek kölcsönadásának (csakis olvasóval együtt tudjuk odaadni!).
Léteznek formátumok, amelyek a kölcsönzést (a letöltések-másolatkészítések-küldések számának beállítását) is kezelni tudják, de rájuk is igaz, hogy pénzzel és/vagy idővel kell fizetni olyan triviális „szolgáltatásokért”, amelyeket a nyomtatott könyvekkel ingyen megkapunk.
I!
FŐBB DRM TECHNOLÓGIÁK:
SUN DReaM
Secure Electronic Delivery (SED)
RealNetworks – Media Commerce Suite
Open Mobile Alliance DRM (OMA)
Microsoft Windows Media DRM
Marlin DRM
CodeMeter
Apple FairPlay
Adobe Digital Editions