Biokandalló
Ökológiai lábnyomunkat túl mélyre nem nyomja a biokandalló, mert a fűtőanyaga megújuló energiaforrásból – magas keményítő- vagy cellulóztartalmú növényekből, kukoricából, búzából, gabonaszárból, szalmabiomasszából – származik. A hidrolízissel cukorrá alakított növények erjesztéséből nyert etanol annyiban bio, hogy élő, szerves anyagokból állítják elő, szemben az ipari szesszel, amit petrolkémiai alapanyagokból nyernek. A félreérthető elnevezés szőrmentén utal a környezetkímélő, tiszta, tökéletes égésre is, amelynek során szennyező anyagok, füst, korom és szilárd részecskék nélkül csak vízgőz és széndioxid keletkezik.
A biokandalló felkapott huszonegyedik századi dizájntermék lett, jóllehet szerény felmenőkkel büszkélkedhet: a jó öreg spiritusz- vagy borszeszégő egészen pontosan ugyanezen az elven működik, de ez az elnevezés marketingszempontból kevésbé jól cseng. A leadott meleg persze csak másodlagos, bár nem elhanyagolható vonzereje a biokandallónak. Az elsődleges a formás keretbe foglalt, lobogó sárgás lángok szívmelengető látványa.
A formai megoldásoknak a fantázia sem szab határt, az asztalra helyezhető üvegfáklyától a falra akasztható képkereten át a masszív sarokkandallóig. A lengyel Planika cég elvetemülten gyönyörű, letisztult formai megoldásait intelligens elektronika egészíti ki. Gombnyomásra gyulladnak, távirányítóval szabályozhatók, és lassított, takarékos égést tesznek lehetővé. Tölteni azért továbbra is tölcsérrel kell.
I!
WEB: www.planikares.com