Néhány tudományos gondolat
Piramis
Tudták-e, hogy a piramisok születése a véletlennek köszönhető? Az egyik nagy jelentőségű fáraó, időszámításunk előtt néhány ezer évvel, okos és széleskörűen tájékozott írnokától arról értesült, hogy évezredekkel később a játszótereken a kislányok pöttyös labdát fognak pattogtatni. A nagy jelentőségű fáraó fantáziáját megragadta az akkor még különösnek tetsző játékszer. Udvari feltalálóinak utasításba adta, hogy haladéktalanul szerkesszenek számára egy pöttyös labdát, pontosan olyat, amelyről okos és széleskörűen tájékozott írnoka említést tett. Az udvari feltalálók azonban valami buta,ma már kibogozhatatlan félre hallás miatt úgy értették, hogy a piramisokat kell feltalálniuk, és a vélt utasításnak megfelelően munkához is láttak hamarost.
Számoltak, vázlatokat készítettek, modelleztek, az okos és széleskörűen tájékozott írnokot kifaggatták arról, mit fog gondolni a jövőben a geometria tudományáról Euklidesz, Gauss, Lobacsevszkij, Bolyai, Poincaré és Riemann. A lázas munka igen hamar meghozta gyümölcsét: az udvari feltalálók feltalálták a piramisokat. Hódolattal a fáraó elé járultak, és rejtélyes (kissé talán csibészes) mosollyal az arcukon arra kérték, nézzen ki az ablakon. Amikor a fáraó kinézett az ablakon, és látta, hogy pöttyös labda helyett piramis készül, legyintett: ha piramis, hát legyen piramis.
Banktrükk
Tudták-e, hogy amióta a bankokban bankrablókat alkalmaznak pénztárosnak, a pénzintézetek haszna többszörösére nőtt? A bankrablók az efféle helyeken kötelező, úgynevezett dress code által megkövetelt öltönyben és nyakkendőben ülnek ugyan a pénztárak ablakai mögött, ám a fejükre símaszkot húznak, és a munkaasztalukra hatalmas, csőre töltött revolvert helyeznek. Nem hagynak kétséget afelől, hogy munkájukat, munkaeszközeiket rajongásig szeretik; ahogy a bankokhoz benyújtott önéletrajzukban kicsit közhelyesen, de azért a lényegre tapintva megfogalmazták: a munkájuk a hobbijuk is egyben. Az ügyfelek természetesen messze elkerülik a bankokat, megtakarításaikhoz hozzá sem nyúlnak. A felgyülemlett összeget így a bankrablók veszik magukhoz. Mondhatnánk: a pénzt a pénztárosként dolgozó bankrablók rabolják el, akik ezeket a rablásokat – lévén önmagukat kellene fenyegetniük, ad absurdum ellenállás esetén lepuffantaniuk – kegyetlenkedés, egyáltalán: különösebb felhajtás nélkül hajtják végre. Szelíden, célszerűen, ízlésesen. Azt persze még a bankrablók is tudják, hogy a pénz a bankban van biztonságban, ráadásul ott fial, ezért az önmaguktól elrabolt összeget haladéktalanul viszszahelyezik a bankba, így tehát ott kamatozik tovább. Megjegyzendő: idősebb, fásultabb rablókollégák már ki sem veszik a pénzt a súlyos trezorokból, egyszerűen elé állnak, és azt mondják neki: Enyimé vagy! Végeredményben aztán az ügyfelek és a rablók is biztonságban tudják a pénzüket, a bank is mindinkább gyarapszik, végül tehát mindenki jól jár. Lássuk be: egy-egy tökéletes gazdasági modell és egy-egy nagyszerű gazdasági siker sokszor nem ravasz közgazdasági elemzések végeredménye, éppúgy lehet az egyszerű, logikus, életszerű gondolkodás sikere.
A világító kolbász
Tudták-e, hogy amióta a hentesüzletekben a hagyományos kolbászokat a legújabb fejlesztésű világító kolbászokra cserélték, jelentősen csökkent a húsbolti betörések száma? Ez persze nem csoda, hiszen a világító kolbászok egyszerűen lehetetlenné teszik, hogy valaki sötétedés után is észrevétlenül hatoljon be az üzletekbe. A kolbászok megvilágítják és a bolt előtt elhaladó járókelők számára is felismerhetővé teszik ugyanis a betörőket, alaposan megnehezítve tehát a dolgukat. A világító kolbászoknak egyéb előnyeik is ismeretesek: megjelenésük óta a henteseknek áramszünet esetén sem kell szüneteltetniük a vevők kiszolgálását, és a torkos henteslegények is hamar lelepleződnek, amikor metszőfogaik közül kivillan a sejtelmes kolbászfény.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
Újságíró, publicista, a Népszabadság főmunkatársa.
I!
Négy tárcaszerző váltja egymást ezen az oldalon:
09. 14. FÁYMIKLÓS
Zenekritikus, színház-, film- és ételbíráló, a Népszabadság állandó munkatársa.
09. 21. KARAFIÁTH ORSOLYA
Kultúrdémon: költő, performer, publicista és minden más, három verseskötete és két lemeze jelent meg.
09. 28. PARTINAGY LAJOS Költő, író.
Budapesten él. Legutóbbi kötete: Fülkeforradalom és vidéke, Magvető, 2012.