Viccet és macskát adtunk hozzá
A nyolc országban forgó mozi a hétvégén Magyarországon járt, mi pedig meglátogattuk a stábot. Pechünkre sikerült olyan felvételt elkapnunk, amelyben egyetlen fontos szereplő sem jelent meg, de azért a dán szupersztár, az idén Cannes-ban is elismert Mads Mikkelsen csak feltűnik a forgatási szünetekben, intenzíven értekezik Asger Leth rendezővel – mintha ők ketten rendeznék a filmet. Utóbbi egyébként szemmel láthatóan bírja a lakodalmast, az egyik átállás során a zenekar külön neki húzza a talpalávalót, és hát, azonmód táncra is perdül. Főleg ha ott van körülötte egy rakás újságíró is. A „munkahelyi idillt” egy Aston Martin érkezése bontja meg, a férfi, aki kiszáll belőle, biztos közeli barát lehet, mert az összes Sóskúton forgató dán lepacsizott vele. A Move On a rendező szerint klasszikus európai thriller lesz számos akciójelenettel. Az alap-forgatókönyvét Matt Greenhalgh készítette el, a történet egy férfi (Mikkelsen) európai utazásáról és küldetéséről szól, melynek során egy titokzatos ezüst aktatáskát kell a célállomásra szállítania és minden körülmények között megvédenie.
– Az érintett országokat végigjártuk a forgatókönyvíróval, hogy minél jobban sikerüljön rögzíteni egy-egy ország atmoszféráját – avatott be minket egy kerekasztal-beszélgetésen az előzményekbe Asger Leth. A direktor még azt is elárulta, hogy a férfi főszereplő Pozsonyból indul el kocsival, de karambolozik, és végül egy kamionnal folytatja az utat stopposként: az út során találkozik a film női főszereplőjével, akit a szlovák színésznő, Gabriela Marcinkova alakít. Végül egy magyar faluban kötnek ki, mivel itt van a legközelebbi autószerelő, aki viszont el van foglalva a nagy lagzival, ezért ott kell tölteniük egy éjszakát – vagyis lehetőség nyílik némi romantikára is. Arra a kérdésünkre, hogy Asger Leth hány esküvőn vett részt, amikor Magyarországon járt az íróval, bevallotta, hogy egyen sem, viszont nagyon sok referenciaanyagot megnézett a YouTube-on. Hihetetlen, hogy emberek a teljes életüket felpakolják manapság a netre, tette hozzá a direktor.
Mivel időközben kiderült, hogy a Move Ont tulajdonképpen a Telekom finanszírozza, a filmbéli utazás során végigjárják azokat az európai országokat, ahol a cég érdekelt: Hollandiát, Németországot, Ausztriát, Szlovákiát, Magyarországot, Horvátországot, majd eljutnak Montenegróig és Macedóniáig is. Mindezt harminc forgatási nap alatt igyekszik lezavarni Leth és csapata – így nem csoda, hogy kvázi két-három nap jut egy-egy országra. A sóskúti forgatás a negyedik volt a listán: a stáb korábban Hollandiában, Ausztriában és Szlovákiában rögzített jeleneteket.
– Jó néha visszamenni és felfedezni a munkához alapot adó energiákat. A Move On tipikusan olyan produkció, melyhez hasonlóval csak a pályafutásom elején találkoztam – válaszolja Mads Mikkelsen arra a kérdésünkre, hogy miért vállalta el a főszerepet. Ahogy fogalmaz, maga a munka nem változott, de mivel ő is csak egy kis, elszigeteltnek látszó ország színésze, így jó érzés, hogy a forgatással több ország kultúrájába is „át tudnak lépni”. S mivel egy utazó produkcióról van szó, a stáb majdnem úgy él együtt, mint egy család, miközben kreatívan használnak fel minden időt arra, hogy még az utolsó pillanatban is alakítsanak valamit a filmen. Így már azon sem csodálkozunk, hogy a rendező és a főszereplő bevallja: egyáltalán nem biztos, hogy a forgatókönyvben megírt befejezést fogják leforgatni, mert sok más ötlet is az eszükbe jutott. Amúgy sem egy olyan könyvről van most szó, amelyet korábban évekig csiszolgattak volna. Arra a felvetésre, hogy mivel a rendező és a főszereplő is dán, várhatóan mekkora lesz az „északi” nyomás a filmen, a válasz az volt: semekkora. Ahogy Mikkelsen fogalmazott, a dánok sosem forgatnak thrillert, inkább a konyhai-családi drámákban menők.
A Move On című produkcióról a magyar filmbarátok az online felhívásokból hallhattak először: szereplőket kerestek egy „hollywoodi szuperprodukcióba”. Ma már tudjuk, nem egészen erről van szó, sokkal inkább egy tipikus „europudingról” (több ország együttműködésével készülő filmről). Több lehetőség is adott volt a magyar statiszták előtt. Kerestek például egy olyan párt, akik összeházasodhattak volna a forgatáson, egy zenekar is lenyomhatta volna a slágerét, vagy ha volt valakinek egy jó vicce, akkor azzal is felléphetett. Sőt, be lehetett ajánlani kedvenc háziállatunkat is, ha képes volt valami kiemelkedő produkcióra. A végeredmény vegyes lett, mivel a Sóskúton felvonuló házaspárt végül profi színészek alakították, Bárány Virág és Lajkó Bence. Az igazi szerelmespárok végül csak a lagzin mulató „bandába” fértek be. Az viszont már siker, hogy a vicc, amelyet a filmben egy kamionsofőr oszt meg Mads Mikkelsennel, igazi hazai termék, lévén, hogy egy kissé morbid rendőrtréfa.
– Az sem baj, ha nem tűnik majd viccesnek. Számos szituációban az a humor és a feszültség forrása, hogy nem értjük egymást – nyugtatott meg mindenkit Asger Leth. Kedvenc példája erre Sofia Coppola Elveszett jelentés című műve.
A háziállat kategóriába pedig egy fehér macskát delegáltunk, de hogy milyen számmal lépett fel, azt már sajnos nem sikerült kiderítenünk. Mint ahogy azt sem, hogy hol és milyen formában láthatjuk majd a filmet. A tervek szerint ugyanis limitált lesz a mozis bemutató (csak az biztos, hogy Berlinben lesz egy nagyszabású premier), számos piacon mindössze websorozatként terjesztik majd.